Detektywi przyrody

Data: 3 października, 2013

Dnia 2 października, tuż przed przypadającymi 5-6 października Europejskimi Dniami Ptaków, uczniowie klasy IIa naszej szkoły wraz z wychowawczynią udali się na spacer po Parku Miejskim. Wycieczkę poprowadził Paweł Dolata – lider Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Celem naszej wyprawy było zapoznanie dzieci ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie o tej porze roku, oraz poznanie gatunków drzew i ptaków w ich naturalnym środowisku.

Aby uatrakcyjnić zajęcia, dzieci zamieniły się w „detektywów przyrody”. Pod czujnym okiem pana Pawła gromadziły, a następnie nazywały i selekcjonowały „dowody”: liście drzew spotkanych w parku oraz charakterystyczne owoce niektórych z nich – żołędzie dębów, rajskie jabłka, orzeszki bukowe. Dowiedziały się, że owoce te stanowią przysmak wielu zwierząt, np. za orzeszkami bukowymi przepadają sójki i grubodzioby, a żołędzie to wspaniała karma dla dzików czy sójek.

Stopniowo dzieci rozpoznawały na podstawie pokroju drzew oraz wyglądu liści i kory: lipę, klon, dąb czerwony, topolę, jesion, wierzbę, brzozę, robinię akacjową. Najpiękniejsze, złote i czerwone liście miały klony i dęby czerwone, a także winobluszcz, rosnący na ścianie przedszkola po drodze do szkoły.

Poza lekcją botaniki mieliśmy także możliwość obserwowania na stawie ptaków wodnych – łysek oraz krzyżówek. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób odróżnić samca krzyżówki od samicy, oraz skąd wzięła się nazwa „łyska”. Same zauważyły charakterystyczne, granatowe pióra na skrzydłach kaczek, nazywane „lusterkiem”. Na koniec pomogliśmy panu Pawłowi policzyć wszystkie ptaki pływające po stawie – było na nim ok. 200 krzyżówek i 4 łyski.

W dobrych humorach wróciliśmy do klasy, gdzie czekała na nas kolejna atrakcja tego dnia – smaczna pizza z okazji minionego Dnia Chłopca.

Potem jeszcze raz obejrzeliśmy przyniesione z parku liście i owoce drzew, aby przypomnieć sobie, z jakich drzew pochodzą. W konkursie, kto zebrał najwięcej „dowodów” na obecność różnych gatunków drzew w parku, aż czworo uczniów miało liście lub owoce 8 gatunków: Julka Cieszyńska, Dawid Cieszyński, Oliwia Szczepaniak i Karol Schubert. Otrzymały one w nagrodę specjalne puzzle z ptakami wodnymi, żyjącymi w Polsce.