100 lat i więcej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mieszka I „Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej…”

Data: 31 maja, 2012

Pod takim hasłem odbyły się uroczyste obchody jubileuszu stulecia Szkoły Podstawowej nr 5.

24 maja 2012 roku w Ostrowskim Centrum Kultury zebrali się zacni goście, rodzice, absolwenci, nauczyciele i pracownicy, uczniowie, przyjaciele szkoły i emeryci placówki.

Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, który objął honorowym patronatem obchody stulecia SP5.

Obchody stulecia objęła także patronatem Telewizja Proart.

W czwartkowy wieczór sala OCK-u wypełniła się po brzegi. Impreza rozpoczęła się prezentacją multimedialną o przeszłości i teraźniejszości jednej z najstarszych placówek oświatowych na ziemi ostrowskiej. Następnie Pani Dyrektor Dorota Cieśla przywitała gości i przybliżyła między innymi wydarzenia i fakty z kart historii szkoły.

Ciepło i serdecznie wypowiadali się o naszej placówce przybyli goście, gratulowali jubileuszu i podkreślali niezastąpioną rolę szkoły w środowisku. Życzenia otrzymaliśmy od zaproszonych gości ostrowskich szkół i przedszkoli oraz Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dery.

Z okazji tak znakomitej uroczystości nie sposób nie sięgnąć pamięcią wstecz i przywołać wspomnienia. Na scenie pojawił się Pan Roch Szubert – nauczyciel sprzed pięćdziesięciu siedmiu lat, który wspominał lata spędzone w naszej szkole.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy artystyczne przygotowane przez uczniów klas trzecich, którzy w aktorskich recytacjach, pięknie wyśpiewanych piosenkach, wykonanych tańcach dali wyraz przywiązania do Małej i Dużej Ojczyzny, a także pokazali jak przez lata zmieniała się szkoła.

Z okazji obchodów stulecia zostały ogłoszone liczne konkursy: literackie, historyczne, plastyczne, fotograficzne i właśnie w tym szczególnym dniu przyszedł czas na uhonorowanie zwycięzców, którzy otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i książki. Została także przedstawiona prezentacja multimedialna „Wywiad z absolwentem”, którego bohaterem był członek zespołu Big Cyc Pan Jacek Jędrzejak.

Podsumowaniem gali był koncert w wykonaniu absolwentów: Moniki Walczak, Dominiki Słocińskiej i Łukasza Kryjoma.

Po pełnym emocji i niesamowitych wrażeń wieczorze wszyscy goście udali się na poczęstunek, którym były przepiękne torty z wizerunkiem szkoły.

Drugi dzień obchodów stulecia SP5 rozpoczął się mszą świętą w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Nabożeństwo w intencji uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły, jak i tych wszystkich, którzy już odeszli koncelebrowali proboszcz parafii i absolwent ksiądz Maciej Chlasta.

Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem było otwarcie sali tradycji i odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez Radę Pedagogiczną, Radę Osiedla nr 3 „Krępa” i Pana Rocha Szuberta. Otwarcia sali i odsłonięcia tablicy dokonali: Pan Jarosław Lisiecki Przewodniczący Rady Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu Pan Andrzej Kornaszewski, Pan Marian Grzesiak Radny Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Następnie uczestnicy jubileuszu udali się przed budynek tzw. „Małej szkółki”, gdzie wkopano sadzonkę sosny, wyhodowaną z nasion poświęconych przez Papieża Benedykta XVI, którą otrzymaliśmy w darze od Nadleśnictwa Antonin.

Zasadzenia przepięknego i symbolicznego drzewka dokonali: Pan Jarosław Lisiecki Przewodniczący Rady Miasta, Pani Dorota Cieśla Dyrektor Szkoły oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Antonin Pan Stanisław Janeczkowski przy udziale wielu zaproszonych gości.

Każdy zakątek szkolnych korytarzy, sal lekcyjnych przemawiał w tym dniu językiem magii i tajemniczości, bowiem łączył przeszłość z teraźniejszością. Przybyli goście mogli zwiedzić szkołę, a na boisku przenieść się w czasy średniowiecznych rycerzy, obejrzeć ich walki, stroje i wspólnie z nimi zabawić się.

Na sali gimnastycznej było także wiele emocji, ponieważ został tam rozegrany mecz koszykówki Absolwenci – Pracownicy SP5 i Goście, który zakończył się zwycięstwem absolwentów.

Atmosfera i nastrój tej uroczystości pozostaną na długo w pamięci wszystkich. Święto Szkoły było wspaniałą okazją do refleksji, przywołania wspomnień dotyczących losu osób związanych z naszą placówką i wskazania drogi, jaką należy podążać w przyszłości.

Szkoła to młodość, beztroska, wspaniali przyjaciele, to głęboko wyryte w sercu niezatarte wspomnienia, to przecież najpiękniejsze lata w życiu każdego człowieka, do których powraca się z radością i rozrzewnieniem. Taką młodzieńczą beztroską wśród grona przyjaciół zakończyły się obchody jubileuszu stulecia w atmosferze średniowiecznej muzyki i popisów sztuki walki, zaprezentowanej przez bractwo rycerskie z Torunia. Do późnych wieczornych godzin rozbrzmiewały śpiewy i tańce w Michałkowie.