Żywa lekcja historii

Data: 8 lipca, 2013

          W dniach od 18 do 21 czerwca 2013 roku uczniowie klasy III B integracyjnej razem z wychowawczyniami Anną Roszak i Danutą Adamik byli na kolejnej kilkudniowej wycieczce. Tym razem zwiedzali Wielkopolskę, a dokładnie wędrowali szlakami historii naszego regionu. W drodze do Biskupina zatrzymali się we Wrześni. W Muzeum Strajku Szkolnego mieli okazję poznać przyczyny i skutki strajku dzieci wrzesińskich. Uczniowie siedzieli w klasie w ławkach pamiętających tamte wydarzenia. Po dotarciu do Biskupina czekała ich wędrówka po pierwszej polskiej osadzie. Brali udział w lekcji, która pozwalała zapoznać się z rzemiosłem tamtych czasów. Zrobili też pierwsze zakupy pamiątek. Następnego dnia odwiedzili Gniezno. Byli w Katedrze przy ołtarzu z relikwiami Św. Wojciecha, poznali historię słynnych Drzwi Gnieźnieńskich. W południe płynęli promem na Ostrów Lednicki, by obejrzeć pozostałości grodu Piastów. W drodze powrotnej byli na Polach Lednickich przy słynnej rybie. Trzeci dzień rozpoczął się od przejażdżki kolejką wąskotorową do Żnina a następnie do Wenecji do Muzeum Kolejnictwa. Po południu odbyło się spotkanie z prehistorią, czyli spacer po Parku Dinozaurów w Rogowie. Był on dużą atrakcją dla trzecioklasistów. Lecz największe wrażenie zrobiła na nich wizyta w Kopalni Soli w Kłodawie. Zjazd windą do położonych ponad 500 m pod ziemią chodników, wędrówka korytarzami wśród pięknych kolorowych skał, ciekawe opowieści przewodnika pozostaną na długo w ich pamięci. Ta kilkudniowa wycieczka była nie tylko lekcją historii. Była to wspaniała okazja do integracji, wspólnej zabawy, gier sportowych oraz nocnych rozmów wśród odgłosów niezliczonej ilości rechoczących żab i bzyczących, kąśliwych komarów.