Zimowanie i dokarmianie ptaków

Data: 19 grudnia, 2017

Dnia 18 grudnia 2017 roku klasy Ia, IIa oraz IIIa naszej szkoły odwiedził Paweł T. Dolata – ostrowski ornitolog i współzałożyciel Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego. W ramach cyklu zajęć „Ostrowskie Spotkania z Przyrodą” przeprowadził prelekcje na temat zimowania oraz dokarmiania ptaków, ilustrując je prezentacją zdjęć własnego autorstwa. Uczniom klasy IIIa większość gatunków ptaków była już znana z wcześniejszych zajęć oraz spacerów przyrodniczych po Parku Miejskim im. Jana Jerzego Przebendowskiego w Ostrowie Wielkopolskim, natomiast dla klasy Ia i IIa były to pierwsze takie zajęcia.

Podczas zajęć dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie, jakie ptaki można spotkać u nas zimą, a co zmusza inne (np. bociany i jaskółki) do wędrówek do „ciepłych krajów”. Pan Paweł omówił wybrane ptaki pozostające na zimę, które możemy spotkać w karmnikach i w przydomowych ogrodach, a wśród nich: sikory bogatkę i modraszkę, wróbla, dzwońca, grubodzioba, ptaki krukowate – gawrona, kawkę i srokę oraz sierpówkę i grzywacza. Ciekawostką były gatunki, dla których to Polska jest „ciepłym krajem”, bo to do nas przylatują na zimę: duża część gili, gawronów oraz w niektóre zimy jemiołuszki. Byli też bywalców stawów i innych wód: kaczki krzyżówki i cyraneczki. Omówiliśmy także zasady właściwego dokarmiania ptaków, które musi być prowadzone mądrze: dobrym pokarmem (ptaki Wróblowe najlepiej słonecznikiem i niesoloną słoniną), w miejscach bezpiecznych przed kotami i jak najdalej od szyb, by naszym podopiecznym nie zaszkodzić. Poza tym w okresie zimowym ptaki wykorzystują rodzaje naturalnego pokarmu, który jest dla nich dostępny, m.in.: owoce czarnego bzu, jarzębiny, cisu, orzeszki bukowe, żołędzie, orzechy włoskie; dlatego warto je zostawiać w ogrodach dla skrzydlatych gości. Mowa było o tym, jak do orzechów włoskich dostają się gawrony i kawki, a mianowicie zrzucają je na ulicy i czekają, aż przejeżdżający samochód spełni rolę „dziadka do orzechów”… Pan Paweł zwrócił również uwagę na gatunki ptaków, których częściej podczas łagodnych zim pozostają w Polsce. Są to m.in. czaple siwe, kosy i coraz częściej szpaki.

Atrakcją zajęć w klasie IIa były obserwacje lornetką ptaków w otoczeniu szkoły: gawronów i srok. Na zakończenie lekcji w klasie IIIa odbył się quiz na temat znajomości gatunków ptaków, który przeprowadziła Iga Kałowska, a podczas zajęć śledziliśmy i rozpoznawaliśmy gatunki ptaków, które odwiedzały karmnik dla ptaków nad Jeziorem Solińskim w Bieszczadach na stronie internetowej www.ptaki24.pl

Powyższe spotkanie zainicjuje w klasie IIIa już po raz kolejny projekt edukacyjny pod nazwą „Co słychać w ptasich stołówkach?”. Nasz nowy karmnik jest już gotowy i czeka na zawieszenie, a otrzymaliśmy go od pana Jacka Sołtysiaka, taty naszej uczennicy Zosi.