„Zaprośmy ptaki do Ostrowa i jego okolic”

Data: 25 września, 2013

Rozwój cywilizacji jest zagrożeniem dla wielu gatunków zwierząt w tym też ptaków.

XI Powiatowy Konkurs „Region, w którym mieszkasz” pod hasłem „Zaprośmy ptaki do Ostrowa i jego okolic” był odpowiedzią na liczne sygnały o problemach tej gromady. Organizatorzy chcieli zmotywować uczestników do pogłębienia wiedzy ornitologicznej. Włączyć dzieci i ich rodziny do pracy na rzecz ochrony środowiska. Uczniowie mieli do wykonania karmniki i budki lęgowe. Na zajęciach warsztatowych, które odbyły się w siedzibie Nadleśnictwa Antonin dzieci dowiedziały się jak i gdzie należy zawiesić karmnik i budkę lęgową, kiedy dokarmiać ptaki i jaki powinien być to pokarm. Wśród uczniów znalazło się wielu miłośników przyrody. 170 uczestników dostarczyło swoje prace. W dniu 25 września br. odbyło się podsumowanie konkursu. Wręczono nagrody i wyróżnienia. Dzieci wzięły udział w zajęciach na terenie rezerwatu „Wydymacz”, obejrzały filmy pt. Rytmy natury w Dolinie Baryczy.

Imprezę zakończyła biesiada przy ognisku.

Wysiłek doceniły władze Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz Lasów Państwowych. Imprezę swoją obecnością zaszczycili wiceprezydent Stanisław Krakowski oraz nadleśniczy Stanisław Janeczkowski. Nagrody otrzymali również uczniowie naszej szkoły Szymon Pawlak I miejsce w kategorii karmnik oraz Weronika Hipp III miejsce w kategorii budki lęgowe.

Możemy być dumni, że przyszłe dorosłe pokolenie to ludzie znający i respektujący prawa przyrody, w pełni odpowiedzialni za stan środowiska, spełniający oczekiwania XXI wieku – zwanego wiekiem ekologii i ochrony środowiska, „Czym skorupka za młodu nasiąknie tym, na starość trąci”

Pomysłodawcą konkursu oraz jego wieloletnim koordynatorem jest Maria Baranowska nauczyciel przyrody SP5.

http://www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl/edukacja/aktualnosci-edukacja/8150-zapraszamy-ptaki-do-ostrowa-i-jego-okolic