Zapraszamy na Piknik archeologiczny

Data: 22 kwietnia, 2016

Piknik archeologiczny Szkoły Podstawowej nr  5 im. Mieszka I w Ostrowie Wielkopolskim „W kraju Mieszka I” z okazji 1050 Rocznicy Chrztu Polski oraz 50-lecia nadania Szkole im. Mieszka I.

28 kwietnia 2016r. w godz. 15.00-18.00

Uroczystość odbywać się będzie  pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego.

Na terenie szkoły przygotowane zostaną stoiska – kramy, tematycznie związane z piknikiem:

– „Co Mieszko w kotle warzył” (średniowieczne jadło, napoje, poczęstunek),

– „U kata” – (średniowieczne tortury i kary, wystawa),

– „Wikliniarstwo- niełatwa sztuka” (wystawa prac z wikliny, pokaz wyplatania),

– „Niewieścia praca – na tamborku” (pokaz i wystawa haftu, średniowiecznych ozdób noszonych przez kobiety i mężczyzn, sakiewki, rzemienie, wisiorki, nakrycia głowy),

– „W garncarskim kramie” (wystawa prac z gliny, przedmioty codziennego użytku, pokaz wyrobu glinianych naczyń),

– „U bakałarza” – (zajęcia z kaligrafii, miniatury, inicjały,  średniowieczne piśmiennictwo, oprawa ksiąg, przedmioty używane w średniowieczu (kałamarze, gęsie pióra, atrament),

– „Średniowieczne rozrywki” (szachy, warcaby, gra w kości –wykonanie z masy solnej, pokaz gier),

– „Gry i zabawy plebejskie” – (rzuty do celu, skoki w workach, przeciąganie liny, rzut wiankiem itp.).

Wystrój kramów oraz stroje uczestników będą utrzymane w klimacie średniowiecznym.

Część specjalną –przedstawienie pt. „Czasy Mieszka I”, przygotowuje zaprzyjaźnione ze szkołą Bractwo Rycerskie Kerin.

Program szczegółowy:

1. Powitanie gości.
  2. Występ chóru Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim.
  3. Przedstawienie pt.: „W kraju Mieszka” w wykonaniu bractwa rycerskiego KERIN.
  4. Utwory w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mieszka I (piosenki, tańce w klimacie czasów Mieszka I).
  5. Występ chóru „Schola Cantorum” z Kalisza.
  6. Rozstrzygnięcie konkursów szkolnych i międzyszkolnych towarzyszących realizowanemu projektowi pt. „Niech Nasza Pieśń Sławi Mieszka”, wręczenie dyplomów i nagród.
  7. Wystawy filatelistyczne Poczty Polskiej oraz Mariana Szczygła-pokaz Historii Oręża Polskiego.
  8. Prezentacja okolicznościowego znaczka z okazji 1050 Rocznicy Chrztu Polski oraz 50-lecie nadania Szkole im. Mieszka I.

ZAPRASZAMY!