XV Powiatowy Konkurs Region, w którym mieszkasz

Data: 1 października, 2018

pod hasłem  „Drzewa mają duszę ….”

objęty  patronatem

Stowarzyszenia Ekologiczno- Kulturalnego Klub Gaja

Drzewa to najważniejsze organizmy w przyrodzie. Poznanie i zrozumienie tych niezwykłych roślin oraz ich funkcji jest najlepszym sposobem, aby się z nimi zaprzyjaźnić, aby je chronić oraz o nie dbać. Wiosna i lato sprzyjały  spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. Uczestnicy tegorocznej edycji konkursu podczas swoich wędrówek mieli za zadanie zwrócić szczególną uwagę na drzewa!  Wyszukali takie, które pobudzały ich wyobraźnię i poruszyły serca. Udało się spotkać takie drzewa, które związane są z historią naszej lokalnej społeczności. Pokazali je nam – mieszkańcom!!! Zwrócili uwagę, jak ważnym są one elementem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego naszego regionu. Stworzona została baza danych o naszym regionie, widziana „oczami”  młodych mieszkańców naszej „Małej Ojczyzny”. Powstał pokaźny przewodnik będący kluczem do rozpoznawania drzew powiatu ostrowskiego. Organizowany w tym roku konkurs jest jednym z elementów ogólnopolskiej akcji „Święto Drzewa”. Podsumowanie konkursu odbyło się 27 września w siedzibie Nadleśnictwa Antonin. Gościem honorowym była Pani Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, Prezes Stowarzyszenia Ekologiczno – Kulturalnego Pan Jacek Bożek oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Antonin Pan Adam Całka. Laureaci, osoby wyróżnione jak również pozostali uczniowie otrzymali nagrody. Wszyscy wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w rezerwacie „Wydymacz”. Odbył się też happening – Co powiedziałyby  drzewa, gdyby mogły mówić? Prace dzieci można było oglądać w izbie „Sikorówka”. Przekonały  one nas, że drzewa to nie tylko „fabryki” tlenu, drzewa to również  świadkowie historii. Z okazji 100  rocznicy Odzyskania Niepodległości, przez uczestników, opiekunów oraz gości, posadzonych zostanie 100 drzew, których sadzonki zostały przekazane przez leśników.

Wśród laureatów, osób wyróżnionych znaleźli się także nasi uczniowie:

– Filip Kotowski

– Paweł Szkudlarek

– Allan Szczuraszek

– Olga Kazowska

– Tobiasz Ryl

– Jan Namysł

– Kinga Kucharska

– Natalia Michalak

Jestem z Was dumna. Prace wasze pokazały, jak ważna jest dla was ochrona środowiska i historia naszego regionu. Dziękuję za zaangażowanie.

Każdy z nas powinien spróbować odpowiedzieć na pytania:

Jaki świat chciałby zobaczyć, gdyby urodził się za 100, 200 lat?

Jak należy żyć dziś, by taki świat  pozostawić?

                                           Koordynator  konkursu:

                                                Maria Baranowska