XIII Powiatowy Konkurs „Region, w którym mieszkasz”

Data: 26 maja, 2016

Dnia 23 maja 2016 r. w Nadleśnictwie Antonina odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XIII Powiatowego Konkursu „Region, w którym mieszkasz” pod hasłem „NIE OTRZYMALIŚMY BILETU NA INNĄ PLANETĘ”. Uczestnikami były dzieci z klas IV-VI ze szkół podstawowych. Celem konkursu było rozwijanie zdolności badawczych i obserwacyjnych oraz możliwości ich wykorzystania w praktyce.

Ilość prac, która wpłynęła na konkurs może świadczyć o tym, iż problem ochrony środowiska jest bardzo rozpowszechniony wśród dzieci oraz młodzieży ze szkół podstawowych. Wszystkie prace zostały wykonane bardzo starannie i estetycznie. Pod względem merytorycznym, każdy z uczestników sięgnął najwyższego poziomu. Każda praca, to okres ośmiomiesięcznych badań, obserwacji, analiz, własnych przemyśleń i refleksji. W jednej z sal zebrano powstałe w ten sposób wszystkie prace. Przeglądając je, każdy z odwiedzających mógł dokładniej zapoznać się z ich treścią.

Panująca, przepiękna pogoda oraz przemiła atmosfera podczas wręczania nagród sprawiły, że każdy z uczestników czuł się wyróżniony.

Komisja w składzie:

  • Ewa Kasperek – Urząd Miejski – Referat Ochrony Środowiska,
  • Tomasz Rychlik – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Antonin,
  • Iwona Szwarczyńska – naczelnik naszej Szkoły Podstawowej nr 5

Przyznała nagrodę specjalną dla Magdaleny Adamczak z Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim.

Jest nam niezmiernie miło, iż dwoje uczniów z naszej szkoły zdobyło miejsca I. Są to Aleksander Szczuraszek klasa Vc i Julia Sieradzka klasa Va.

Oraz miejsce II – Jakub Marcinkowski – klasa Vb integracyjna.

Koordynatorem całego przedsięwzięcia była nauczyciel Maria Baranowska. Tegoroczne podsumowanie konkursu prowadziła dyrektor  szkoły Pani Dorota Cieśla. Przepiękna oprawa muzyczna została przygotowana przez nauczyciela muzyki Jana Gajnego.

Organizatorami konkursu byli: Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim, Nadleśnictwo Antonin oraz Szkoła Podstawowa nr 5

Goście specjalni to: Dyrektor Regionalny Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Tomasz Markiewicz, nadleśniczy Adam Gałka, zastępca Tomasz Rychlik oraz naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Dariusz Dębicki. Wszyscy przybyli uczestnicy wpisali się do księgi pamiątkowej.

Po części oficjalnej i wręczeniu przepięknych nagród dzieci udały się do Rezerwatu Przyrody Wydymacz. Gatunki roślin i drzew jakie tam napotkały wzbudziła ich ogromne zainteresowanie i podziw.

Należy zaznaczyć, że przepiękna pogoda oraz otaczający krajobraz pozwoliły przenieść się nam w czysty ekologicznie świat.

Tak chcielibyśmy, aby było wszędzie wokół nas. Ziemia – nasza planeta musi być nam najbliższa jak serce matki. Mamy tylko jedną Ziemię, a jego przyszłość zależy od każdego ludzkiego działania. Pamiętamy, jak mówił temat i hasło przewodnie konkursu „Nie otrzymaliśmy biletu a inną planetę.”

Trzymajmy się tej zasady oraz nie wypuszczajmy z dłoni „biletu”, abyśmy mogli go przekazać następnym pokoleniom.

Organizatorzy zadbali także o poczęstunek oraz o tradycyjne ognisko. Wszyscy uczestnicy oraz nauczyciele z bagażem pełnym energii i radości stwierdzili, iż za rok znów zagoszczą w tak wspaniałym miejscu.

A więc do zobaczenia za rok w następnym konkursie.

Relacja Joanna Szczuraszek