XII Powiatowy Konkurs “Region w którym mieszkasz”

Data: 28 maja, 2015

Dnia 26.maja odbyło się podsumowanie XII Powiatowego Konkursu ”Region, w którym mieszkasz” – Moje drzewo. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych  powiatu ostrowskiego. W tym roku do konkursu zgłosiła rekordowa ilość uczniów – 110 zainteresowanych tematem przyjaciół przyrody z 22 szkół naszego powiatu. Uczestnikami były dzieci, które miały okazję kolejny raz wykazać się swoją ponadprzeciętną wiedzą, niebywałymi umiejętnościami i kreatywnymi pomysłami.

Celem konkursu było kształtowanie umiejętności obserwacji  i dokonywanie ich opisu, a zgłoszeni uczestnicy mieli możliwość praktycznego badania i obserwowania przyrody oraz zaprezentowania swoich prac.

Każdy z uczestników opisywał wcześniej dokumentowane obserwacje, wybranego przez siebie drzewa.  Jak zwykle w takich sytuacjach uczestnicy konkursu, prowadzili swoje obserwacje oraz dokumentowali je w formie notatki na kartach pracy dedykowanych do konkursu, a wszystko to kompletowali przez  okres ośmiu miesięcy. Podczas zakończenia konkursu została dokonana ocena i podsumowanie efektów tej ośmiomiesięcznej, mozolnej pracy wszystkich uczestników.

W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyła Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek oraz zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Antonin Tomasz Rychlik. Gośćmi byli również Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Ostrowie wielkopolskim  Karina Wicenciak, Kierownik Referatu Ochrony Środowiska Ewa Kasperek oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 Dorota Cieśla.

Komisja zdecydowała się udostępnić całość dokonań konkursowiczów, ich ogrom wiedzy, starań i pomysłowości. Prace można oglądać przez kolejne dwa tygodnie oraz uczyć się jak żyć zgodnie z prawami natury na wystawie, w izbie edukacyjnej :” Ogrodówka” w siedzibie Nadleśnictwa Antonin, do której każdego zapraszamy. Wystawa prac to prawdziwa szansa dla każdego z nas do zapoznania się problematyką podjętą w temacie konkursu i świadectwo głębokich przemyśleń uczestników, rzecz można drogowskaz dla każdego.

Dla najlepszych przygotowano nagrody rzeczowe oraz zajęcia edukacyjne w rezerwacie Wydymacz prowadzone przez leśników.

Punktem kulminacyjnym konkursu było wspólne zasadzenie dębu szypułkowego, wyhodowanego z żołędzi najpotężniejszego dębu w Dolinie Baryczy „Dębu Jana” w Możdżanowie. Żołędzie te zostały pobłogosławione przez Ojca Świętego Franciszka 1. maja 2013 roku w Watykanie.

Na koniec, jako zwieńczenie tego intensywnego i wyjątkowego dnia, został przygotowany dla wszystkich poczęstunek przy grillu. To była dodatkowa okazja do wymiany doświadczeń i integracji wszystkich uczestników i opiekunów. Każdy bezdyskusyjnie pokazał, że potrafi myśleć samodzielnie , twórczo i krytycznie, jak również refleksyjnie.

Organizatorzy konkursu:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski, Nadleśnictwo Antonin oraz Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim. Koordynator konkursu: Maria Baranowska