X Zmagania Klas Integracyjnych Południowej Wielkopolski

Data: 16 listopada, 2015

16 listopada 2015 roku w hali sportowej przy ul. Kusocińskiego odbyły się X Zmagania Klas Integracyjnych Południowej Wielkopolski pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, organizowane przez Szkołę Podstawową nr 5. Na zaproszenie organizatorów imprezy odpowiedziały zaprzyjaźnione szkoły z Hanulina, Kalisza, Jarocina oraz dwie placówki z Krotoszyna. W zmaganiach wzięła także udział drużyna gospodarzy.

Otwarcia tegorocznych zmagań pod hasłem „Niech nasza pieśń sławi Mieszka…” dokonała wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Izabela Potasznik, która życzyła uczestnikom dobrej zabawy.

Hasło tegorocznych Zmagań powiązane jest z projektem edukacyjnym związanym z obchodami 1050. Rocznicy Chrztu Polski realizowanym w naszej placówce.

Każda ze szkół została wcześniej poproszona przez organizatorów o przygotowanie kartki do kroniki „Za czasów Mieszka I”.  Dzieci i ich opiekunowie wykazali się ogromną inwencją twórczą, poznając przy tym realia życia w średniowieczu oraz panowania Mieszka I.

Zmagania Klas Integracyjnych prowadziły Jaromira i Damorka – dwie  dziewoje z dworu Mieszka I, które nieustannie zaskakiwały słownictwem kojarzącym się ze średniowieczem.

Uczniowie próbowali swych sił w wielu konkurencjach wiążących się z hasłem przewodnim. Praca z drzewem genealogicznym Piastów, domino z hasłami dotyczącymi początków Państwa Polskiego, projektowanie tarczy herbowej, rozmieszczanie gości na podstawie instrukcji, rozdzielanie makaronu to tylko niektóre z zadań. Najwięcej emocji dało odgadywanie nazw średniowiecznych zawodów, takich jak szczytnik, bartodziej, łaźnik, koniarz, psiarz.

Nad całością czuwała komisja konkursowa w składzie: Izabela Michalak – przedstawiciel Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II, Martyna Żerko – pedagog w Szkole Podstawowej nr 5, Daria Klauza – przedstawiciel Zespołu Szkół nr 2 w Krotoszynie oraz Małgorzata Mucha – przedstawiciel Szkoły Podstawowej w Hanulinie.

W drugiej części atmosferę rozgrzały jeszcze bardziej zmagania sportowe. Drużyny musiały się wykazać szybkością i zręcznością. Ogromne emocje i radość towarzyszyły zwłaszcza przy owijaniu drużyny sznurkiem.

Zespoły rywalizowały zaciekle, mimo, iż każdy z uczestników zmagań wiedział, że w imprezie nie ma przegranych i wygranych – wszyscy są zwycięzcami. Taka jest idea organizowanych od lat Dni Integracji. Dzieci pełno i niepełnosprawne walczą i bawią się ramię w ramię, pomagając sobie wzajemnie oraz ucząc się tolerancji, otwarcia na drugiego człowieka.

Konkurencje sportowe dowiodły, że wózek inwalidzki nie jest żadną przeszkodą w tym, aby wziąć udział chociażby w wyścigach z piłką. Uczniowie dopingowali swoich kolegów i koleżanki niezależnie od tego, na którym miejscu ukończyli wyścig i każdy zawodnik dobiegający do mety witany był tak samo entuzjastycznie.

Na pożegnanie Jaromira i Damorka nauczyły wszystkich uczestników tańca średniowiecznego Kender i wręczyły nagrody w konkursach plastycznym i literackim, jakie towarzyszyły tegorocznym Dniom Integracji w Szkole Podstawowej nr 5.

Na zakończenie każda z drużyn oprócz wspaniałych upominków otrzymała pamiątkowy dyplom.

Pierwsze miejsce i Puchar Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego otrzymała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jarocinie. Puchar wręczyła Pani Ewa Matecka – Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz Dorota Cieśla – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim.