Wycieczka na Składowisko Odpadów Komunalnych

Data: 20 maja, 2014

W dniu 15.05.2014 roku grupa uczniów klas Vc i IVd  pod opieką Pani Magdaleny Kowalskiej   i Pani Marii Baranowskiej zwiedzała Składowisko Odpadów Komunalnych w Ostrowie Wielkopolskim .Celem wycieczki  było:
•    zapoznanie uczniów ze strukturą, budową i przeznaczeniem wysypiska śmieci,
•    zapoznanie ze sposobami segregacji odpadów,
•    uzmysłowienie  konieczności segregowania odpadów.
Na miejscu czekała na nas Pani Arleta Szulc pracownik MZO w Ostrowie, która oprowadziła nas i opowiedziała o powstaniu wysypiska, a także o  całym procesie segregacji i rekultywacji śmieci.
Będąc na miejscu przekonaliśmy się, że pracownicy wysypiska nie mają łatwej i lekkiej pracy. Wyrzucając wszystkie śmieci do kosza nie zastanawiamy się co z nimi się stanie. Rozkład śmieci trwa bardzo długo, nawet do kilkuset lat, dlatego należy je segregować. Dowiedzieliśmy się, że coraz więcej osób segreguje śmieci u „źródła”, jednak problemem są opakowania po serkach, śmietanie i innych produktach, gdyż konsumenci ich nie myją i wtedy firmy nie chcą ich odbierać. Nasze wysypisko spełnia wszelkie normy, a woda oraz inne substancje nie przenikają w głąb gleby.
W czasie wycieczki nasunęły nam się wnioski.
Śmieci należy segregować gdyż:
•    oszczędzamy  miejsca na składowanie,
•    ograniczamy ilości odpadów, które  trudno ulegają rozkładowi,
•    ograniczamy zużycie surowca naturalnego,
•    oszczędzamy zużycie energii,
•    ograniczamy zanieczyszczenia, który przedostają się  do atmosfery.
Należy uświadomić wszystkim, że te pojedyncze odpady pomnożone przez setki, tysiące, a w przyszłości może i miliony mieszkańców naszej planety, to ogromne ilości odzyskanych opakowań do recyklingu lub ponownego użycia.
Pokazujemy, że małe kroki mogą zdziałać bardzo wiele!
Uważamy, że tego rodzaju wycieczki są doskonałymi lekcjami edukacyjnymi, które na długo zapadają w pamięci słuchaczy. Każdy uczeń otrzymał Certyfikat Młodego Ekologai drobne gadżety
Bardzo serdecznie dziękujemy władzom wysypiska za udostępnienie i przedstawienie obiektu. Dodatkową atrakcją była podróż kolejką. Mogliśmy podziwiać w czasie drogi nasze piękne miasto… taka inna wycieczka po Ostrowie. Było super!!!!  Spójrzcie na galerie zdjęć…