Wycieczka do Wrocławia

Data: 10 lutego, 2016

W środę 3 lutego uczniowie klas VI a i VI c pojechali na wycieczkę do Wrocławia. Pobyt w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęli od udziału w zajęciach warsztatowych organizowanych w Ogrodzie Zoologicznym, których temat objęty jest patronatem Kampanii “Dwa Bieguny, Cały Świat”. W trakcie zajęć zapoznali się z geografią obszarów polarnych (Arktyka i Antarktyka) i zasiedlających je gatunków. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia dotyczących tych regionów. W dalszej części uczniowie metodą burzy mózgów szukali rozwiązań: co możemy zrobić w naszym codziennym życiu, aby zapobiec katastrofie. Zajęcia warsztatowe prowadzone były na sali, oparte o prezentację multimedialną.

Będąc już na terenie ZOO nie można było zrezygnować ze zwiedzenia Afrykarium – obiektu prezentującego życiodajne wody Afryki, który został otwarty w dniu 26 października 2014r. Jest to kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Łącznie znajduje się tu 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny, płaszczki i inne duże ryby, a wszystko to można podziwiać spacerując w  tunelu o długości o 18 m. Kolejna ekspozycja poświęcona jest Wybrzeżu Szkieletów w Namibii, gdzie prezentowane są pingwiny przylądkowe oraz kotiki afrykańskie. Dżunglę otaczającą rzekę Kongo reprezentują zaś krokodyle i manaty – niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami.

Po atrakcjach przyrodniczych uczestnicy wycieczki przenieśli się na wrocławski Rynek, gdzie po podziale na grupy wzięli udział w zabawie „Szukamy krasnali” i grze logicznej LET ME OUT. Let Me Out jest to nowa forma rozrywki. Celem gry było wydostanie się z zamkniętego pokoju za pomocą zagadek i łamigłówek w nim ukrytych. Trzeba było wykorzystać spryt i spostrzegawczość, ponieważ każdy przedmiot mógł być wskazówką. Dodatkowe utrudnienie stanowiła presja czasu, gdyż  zegar odmierzał 45 minut, bo tyle dzieci miały czasu  na znalezienie klucza i wyjście z gry. Na szczęście wszystkim to się udało.

Ostatnią atrakcją wycieczki było zwiedzanie  wystawy budowli składających się z wielu milionów klocków LEGO wyeksponowanej na Stadionie. Jest to największa w kraju i całkowicie nowa, premierowa ekspozycja zawierająca budowle interaktywne, ukazująca wielki świat Star Wars, rozmieszczona na 1500 m 2 , zawierająca niemal 100 makiet i robiąca niesamowite wrażenie.