WYCIECZKA DO PRZESZŁOŚCI

Data: 13 marca, 2016

10 marca 2016 r. klasy I d i I a, z wychowawczyniami, panią katechetką i rodzicem, odbyły ciekawą wycieczkę do zabytkowego Klasztoru Sióstr Nazaretanek oraz Muzeum Miasta w Ostrzeszowie. Autokar przewiózł nas do innego miasta, ale Siostra Agata odbyła z nami podróż w czasie, przenosząc nas o 300 lat wcześniej. Zwiedziliśmy wielowiekowy klasztor. Podziwialiśmy freski, odkryte pod tynkiem, podczas remontu.  Dowiedzieliśmy się, jak na przestrzeni wieków rozwijało się piśmiennictwo, w jaki sposób przepisywali księgi zakonnicy Bernardyni, pierwsi gospodarze, którzy przybyli do Ostrzeszowa już w 1629 roku, na zaproszenie szlachty z powiatu ostrzeszowskiego. Z ich pomocą zbudowali najpierw drewniany klasztor, zniszczony w czasie potopu szwedzkiego, a następnie w latach 1660-1740, do dzisiaj istniejący, zespół murowany. Siostra pokazała nam pięknie ozdobioną księgę oprawioną w skórę, liczącą ok. 300 lat. Wreszcie dzieci mogły osobiście napisać własne inicjały, za pomocą gęsich piór i tuszu.

Druga część wycieczki, to wizyta w Muzeum Miasta. Uczniowie zobaczyli niezwykłą wystawę obrazów Liliany Gronuś „Guzikami malowane”. W ciągu 10 lat artystka stworzyła 67 obrazów, na których przyszyła ponad 135 tysięcy guzików. Dzieci miały okazję samodzielnie wykonać guzikową kartkę wielkanocną. Na zakończenie braliśmy udział w warsztatach: Sztuka tworzenia papieru czerpanego – z odciskiem własnej dłoni. Bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do szkoły.