Wycieczka do pałacu Bagatela w Czekanowie

Data: 13 września, 2016

Dnia 12 września uczniowie klasy IIa udali się autokarem do pałacu Bagatela w Czekanowie. Opiekę nad dziećmi sprawowały wychowawczyni Beata Olszak oraz mamy uczennic: Agnieszka Kucharska i Marta Wawrzyniak, a przewodnikiem wycieczki był Paweł T. Dolata – krajoznawca i przyrodnik z Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Bagatela to osada leśna na wschód od Ostrowa, leżąca na lewym brzegu Ołoboku, w sołectwie Czekanów. Wznosi się tu dawny pałac Biernackich, rozbudowany przez książąt Karola i Władysława Radziwiłłów (obecnie Centrum Szkoleniowe Pałac Bagatela. Otacza go piękny park z licznymi starymi drzewami.

Podczas przejazdu pan Paweł w przystępny sposób opowiedział dzieciom krótko o dwustuletniej historii pałacu oraz jego właścicielach. Po dotarciu na miejsce zajęcia zaczęliśmy od spaceru po parku. Zwracaliśmy uwagę na rosnące w nim drzewa oraz krzewy, m.in.: dęby, klony, sosny, brzozy, kasztanowce, graby, modrzewie, cisy i jaśminowce. Dzieci nauczyły się w jaki sposób odróżnić dąb szypułkowy od bezszypułkowego, dowiedziały się  o trujących właściwościach cisu (trucizna o nazwie taksyna znajduje się we wszystkich jego częściach, poza czerwoną osnówką wokół nasiona), uczyły się rozróżniać drzewa po wyglądzie kory oraz liści. Zbierały owoce niektórych z nich – szyszki sosnowe i świerkowe, kasztany, żołędzie, klonowe noski. Dzieci czynnie pomagały przewodnikowi, wyszukując w ściółce parku żaby trawne i ropuchy szare, które w szybki sposób nauczyły się rozróżniać po kolorze i brodawkach na skórze tego drugiego gatunku. Odwiedziły przypałacową lodownię ziemną, która w dawnych czasach (przed wprowadzeniem prądu elektrycznego) pełniła rolę wielkiej lodówki. Na własnej skórze mogły w ten upalny dzień przekonać się o niskiej temperaturze już w korytarzyku lodowni. Spacer zakończył się wizytą we wnętrzu pałacu – obejrzeliśmy komnaty znajdujące się na jego parterze oraz dokonaliśmy wpisu do księgi gości.

Po części dydaktyczno-krajoznawczej nadszedł czas na wyczekiwany przez dzieci relaks oraz zabawy na świeżym powietrzu. Odbył się więc m.in. mecz w piłkę nożną dziewczyny kontra chłopcy, zabawy tematyczne, gry i zabawy na placu zabaw. W przerwie czekały na nas kiełbaski i chleb z grilla, soki i słodki poczęstunek.

Wycieczka była bardzo udana i już planujemy kolejną.

Bardzo dziękujemy pani Marcie Wawrzyniak za zorganizowanie wyjazdu oraz sfinansowanie pobytu.