WYCIECZKA DO MUZEUM MIASTA OSTROWA

Data: 4 listopada, 2016

W miniony czwartek, 3 listopada klasa II d, z wychowawcą i rodzicem, uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Miasta. Na krótką chwilę mogliśmy odbyć podróż w przeszłość, zwiedzając wystawę: „Skarby archeologiczne między Prosną a Ołobokiem” przygotowaną ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu oraz Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Dzieci zapoznały się z nowymi pojęciami: archeolog, archeologia, znaleziska, wykopaliska. Na wystawie prezentowane są zabytki pozyskane podczas badań archeologicznych prowadzonych w dolinie Prosny w ciągu ostatnich lat. Ekspozycja uzupełniona jest także o zbiory archeologiczne odnalezione podczas prac przy obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. Na uwagę zasługują znaleziska z okolic Kalisza: jedna z dwóch istniejących w Polsce monet bitych za czasów Bolesława Chrobrego, monety rzymskie, ozdoby celtyckie pochodzące sprzed 1000 lat, dzban wypełniony denarami  z czasów Władysława Jagiełły – znaleziony podczas kopania fundamentów domu w Kościelnej Wsi, gliniane naczynia, złote i srebrne ozdoby. Na koniec wycieczki dzieci uczestniczyły w warsztatach, projektowały własną monetę. Wszystkich zainteresowanych historią kraju oraz naszego regionu serdecznie zachęcamy do obejrzenia wystawy. Dziękujemy Pani Katarzynie Bielawskiej za przekazanie dzieciom ważnych informacji, w przystępny i ciekawy sposób oraz przygotowanie warsztatów.