Wycieczka do kopalni soli w Kłodawie

Data: 8 listopada, 2016

Kopalnia w Kłodawie to największa czynna kopalnia soli kamiennej w kraju. To właśnie tam klasa VIb i VId z opiekunami wybrała się na wycieczkę. Bez wątpienia najwięcej emocji wywołał zjazd 600 m pod ziemię z prędkością 6 m na sekundę. Uczniowie mieli okazję zobaczyć kaplicę św. Kingi – patronki górników. Obejrzeli również w wykuwanej przez dwa lata komorze solnej scenę, na której pobito rekord Guinnessa w organizacji koncertu zagranego najniżej pod ziemią. Zwiedzili Grotę Drakuli, widzieli ładunki wybuchowe i wózki pełne soli oraz maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym. Przewodnicy po drodze opowiadali wiele ciekawych legend i historii związanych z tym miejscem. Uczniom z pewnością najbardziej podobał się też solny korytarz, zwany strefą wolnego lizania, gdzie mogli polizać ściany i przekonać się czy naprawdę są słone. Na koniec każdy mógł zabrać na pamiątkę bryłkę odłamków solnych i otrzymał woreczek soli kuchennej wydobywanej w Kłodawie. Po wyjściu na powierzchnię drugim celem wycieczki był Uniejów, gdzie w Zagrodzie Młynarskiej uczniowie wzięli udział w warsztatach w zabytkowym młynie. Usłyszeli też wiele tajemniczych historii o drewnianym wiatraku i jego roli w kulturze ludowej wsi. Mogli nawet sami wziąć udział w prezentacji pracy młynarza. Na zakończenie wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka należała do bardzo udanych.