Wycieczka do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim

Data: 3 czerwca, 2014

Wycieczka do Straży Pożarnej odbyła się 3 czerwca br. Uczniowie klasy II c spotkali się   z ciekawymi ludźmi oraz zobaczyli interesujące rzeczy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Centrum Powiadomienia Ratunkowego. Jak nazwa wskazuje, do tego miejsca docierają wszystkie powiadomienia, meldunki i wezwania kierowane na numery 998 i 112, a osoby przyjmujące zgłoszenie podejmują decyzję o dalszych działaniach.  W centrum współpracują ze sobą służby pożarnicze, ze służbami ratownictwa medycznego.

W celu szybkiego wyjazdu i jak najszybszego dostania się do wyjeżdżającego pojazdu na terenie strażnicy zainstalowane są klasyczne ześlizgi i popularny system wyświetlania alarmów – strażacy w ciągu 1 minuty:  zjeżdżają po ześlizgach, ubierają się i wsiadają do pojazdu. Ubrania ratowników danej zmiany mieszczą się wzdłuż ściany, za samochodami.  Zgodnie z europejskimi wymogami każde stanowisko garażowe wyposażone jest w system wyciągu spalin.

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza na swoim wyposażeniu posiada 9 samochodów specjalnych i 5 gaśniczych. Uczniowie obejrzeli wnętrze ambulansu, wyposażenie pojazdów chemicznych, gaśniczych, ratunkowych – wzywanych do wypadków oraz pojazdów z drabinami unoszącymi strażaków na wysokość ok. 37 m. Nasz przewodnik pan Krystian, pan Marcin oraz kilku cierpliwych i życzliwych panów strażaków dopowiedzieli, że  jeden pojazd przeznaczony do gaszenia pożaru może pomieścić 7, 5 tyś. l wody i 700 kg proszku gaśniczego. Natomiast pojazdy cysterny zabierają ok. 18 tyś. l wody. Dzieci zapoznały się ze sprzętem ratunkowym, ubraniami specjalistycznymi, a także podziwiały umiejętność pana obsługującego dźwig ratunkowy z drabiną, unoszącą w koszu  odważnego strażaka na wysokość niemal 40 m. Po tych niezwykłych przeżyciach dzieci udały się do świetlicy, gdzie wykonały piękne rysunki dla strażaków, w geście wdzięczności za ich odwagę i służbę drugiemu człowiekowi, z narażeniem własnego życia. Wszyscy bardzo dziękujemy komendantowi za wyrażenie zgody na wycieczkę do PSP   oraz życzliwym osobom za poświęcony czas!