WŁOSKA SZKOŁA OD KUCHNI

Data: 23 marca, 2017

Tydzień między 12 a 17 marca był dla niewielkiej włoskiej miejscowości Corniglio istną paradą atrakcji. Z pięciu krajów Europy przybyły zespoły nauczycieli i uczniów, którzy mieli przed sobą jedno zadanie – dzielić się doświadczeniem i dobrymi praktykami w edukacji, opierając całość na promowaniu zdrowego stylu życia, wszystko pod hasłem projektu „Healthy Minds of Europe”.

Wizyta we Włoszech jest kolejnym etapem międzynarodowych działań prowadzonych przez szkoły z sześciu krajów Unii Europejskiej: Polski, Wielkiej Brytanii, Grecji, Włoch, Chorwacji i Cypru. Pierwsze spotkanie odbyło się w Polsce, w listopadzie 2016 roku. Polski zespół ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mieszka I w Ostrowie Wielkopolskim składał się z nauczycieli: Agnieszki Organisty, Izabeli Gołdyn, Arkadiusza Maja oraz uczniów: Natalii Kowalczyk i Aleksandra Szczuraszka. Najmłodsi uczestnicy projektu zostali wytypowani na podstawie konkursu polegającego na stworzeniu logo projektu „Healthy Minds of Europe”. Od samego początku nasz skład miał ręce pełne pracy. Działania prowadzone w Szkole Podstawowej w Corniglio rozpoczynały się od samego rana i trwały aż do późnych godzin popołudniowych. Ten czas wykorzystywany był w pełni. Nasi nauczyciele prowadzili zajęcia, które miały na celu przybliżyć obcokrajowcom rzeczywistość szkolną w Polsce. Oprócz ukazania systemu edukacyjnego, w którym funkcjonujemy, ważnym elementem była również historia naszego kraju. Istotna jest bowiem świadomość tego, co wpłynęło na naszą współczesność.  Wspólnymi siłami nauczyciele z różnych krajów prowadzili warsztaty rozwijające wiedzę i kompetencje uczniów. Oprócz lekcji dotyczących nawyków żywieniowych starożytnych Greków czy Rzymian, na tapecie znajdowały się takie ciekawostki, jak wykład o historii wina i jego wpływ na kulturę europejską, a także  wspólne pieczenie chleba. Uczniowie mogli poznać smakołyki typowe dla kuchni różnych krajów biorących udział w projekcie, a także ocenić ich walory smakowe oraz zdrowotne.

Oprócz zdrowej diety, ważny jest także sport. Właśnie dlatego włoska szkoła zorganizowała turnieje oraz zawody sportowe, które propagowały systematyczną aktywność fizyczną. Uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję poznać dyscypliny i gry sportowe realizowane na tamtejszych zajęciach wychowania fizycznego. Dodatkowo postawiony został nacisk na piesze wycieczki po malowniczych górskich szlakach okolic Corniglio.

Bardzo istotne były spotkania koordynatorów, w trakcie których porównywane były elementy funkcjonowania szkolnictwa w każdym z uczestniczących w projekcie krajów. Prezentacje i dyskusje miały na celu wymianę doświadczeń i obserwacji z punktu widzenia nauczycieli. Podsumowano także postęp realizacji dotychczasowych zadań i zaplanowano dalsze działania.

Był to czas pełen mobilizacji i ciężkiej pracy, ale opłaciło się. Polski zespół przyjechał do kraju z ogromną dawką wiedzy, doświadczeń i pozytywnej energii. Świeże spojrzenie pozwoli wprowadzić nowe rozwiązania w życie. Da nam to możliwość jeszcze lepszego nauczania naszych dzieci.