Wizyta w sądzie

Data: 28 listopada, 2012

21 listopada uczniowie klas 6a i 6c mieli niepowtarzalna okazję obserwować prawdziwą rozprawę sądową. Był to jeden z elementów zadania realizowanego w ramach projektu Bezpieczna Szkoła. Zadanie dotyczyło prawa cywilnego i karnego. We wrześniu uczniowie wszystkich klas wzięli udział w pogadance na temat różnic pomiędzy prawem karnym a cywilnym oraz obejrzeli prezentację multimedialną. Następnym etapem zadania było wykonanie pracy plastycznej związanej z tą tematyką, a autorzy najlepszych prac zostali zaproszeni do sądu. Uczniowie wzięli udział w rozprawie, przysłuchiwali się zeznaniom oskarżonej i poszkodowanej osoby, wysłuchali wyroku, a następnie mieli możliwość rozmowy z sędzią, prokuratorem i obrońcą w tej sprawie. Kuba Kempiński wcielił się w rolę świadka, a Weronika Kania włożyła na siebie sędziowską togę. Podczas rozmowy sędzia zwrócił uczniom uwagę na jeden z zarzutów postawiony oskarżonemu, a mianowicie tzw. stalking, czyli nękanie wiadomościami SMS-owymi. Wizyta w sądzie była dla uczniów cennym doświadczeniem i być może sprawi, że w przyszłości zdecydują się studiować prawo i stanąć w sali rozpraw w charakterze sędziego, prokuratora czy obrońcy.

Wizyta możliwa była dzięki uprzejmości mamy jednej z uczennic naszej szkoły, Pani Małgorzaty Abdullaev, której bardzo serdecznie dziękujemy.