Wizyta w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz Powiatowej Galerii Sztuki Współczesnej

Data: 26 lutego, 2014

Środę 26 lutego spędziliśmy inaczej, niż w szkolnej ławce. Wraz z dwoma mamami uczennic – Justyną Karpowicz oraz Moniką Szymczak, uczniowie klasy IIa udali się do Muzeum Miasta na lekcję muzealną. Dzięki niedawno zainstalowanym multimediom mogliśmy obejrzeć animowany komiks, przedstawiający legendę o herbie Ostrowa Wielkopolskiego. Następnie prowadząca lekcję, pani Katarzyna Bielawska zaprezentowała krótki filmik o prawdziwej historii herbu Ostrowa. Uczniowie dowiedzieli się z niego, że właścicielem naszego miasta był podskarbi wielki koronny Jan Jerzy Przebendowski. Właśnie od herbu pierwszego właściciela (kuna trzymającą w łapach jabłko) pochodzi herb naszego miasta (jabłko królewskie w kolorze niebieskim, opasającej jabłko złotej wstęgi z krzyżem w takim samym kolorze oraz dwóch skrzyżowanych kluczy na tarczy herbowej o polu w kolorze czerwonym). Pani Kasia poinformowała nas również, iż w tym roku nasze miasto obchodzić będzie 300. rocznicę relokacji czyli ponownego nadania praw miejskich. W drugiej części zajęć dzieci wykonywały rysunki przedstawiające herb Ostrowa oraz postać Jana Jerzego Przebendowskiego.

W drodze powrotnej do szkoły wstąpiliśmy do Powiatowej Galerii Sztuki Współczesnej mieszczącej się od niedawna w nowym budynku przy ul. Królowej Jadwigi 10. Obejrzeliśmy wystawę twórców z powiatu ostrowskiego pod nazwą „Z orientu kolorytem”. Prace artystów są efektem pleneru w Daniszynie, jaki miał miejsce w lipcu minionego roku. Pani Basia Zabłocka wyjaśniła dzieciom, czym jest plener oraz jakimi technikami została wykonane wyeksponowane w galerii prace. Uczniowie z zachwytem podziwiali efekty pracy naszych wspaniałych artystów. Czekamy na kolejną wystawę.