Wizyta Rzecznika Praw Dziecka

Data: 18 września, 2014

„ Nie ma dzieci

są ludzie, ale o innej skali pojęć,

innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć.”
Janusz Korczak

       16 września 2014 roku zapewne długo pozostanie w pamięci społeczności  Szkoły Podstawowej nr 5 z powodu wizyty Rzecznika Praw Dziecka. W godzinach południowych do naszej szkoły zawitał Minister Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka w towarzystwie  Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Jarosława Urbaniaka oraz Marleny Maląg, Zastępcy Prezydenta. Na spotkanie przybyli również pedagodzy z ostrowskich szkół oraz delegacje naszych uczniów klas IV –VI, przedstawiciele samorządu uczniowskiego klas I –III i IV – VI, sejmiku uczniowskiego, sądu koleżeńskiego, Rzecznik Praw Ucznia – Izabela Hipp oraz Rzecznik Etyki – Małgorzata Szczepaniak.
Pani Dyrektor Dorota Cieśla bardzo serdecznie przywitała gości i zaprosiła do obejrzenia i wysłuchania prezentacji o działalności integracji w naszej szkole, którą przedstawiła Przewodnicząca Zespołu ds. Integracji  Monika Marcinkowska. Następnie na scenę wkroczyli uczniowie klasy integracyjnej III b, którzy pod przewodnictwem pani Lucyny Łukomskiej przygotowali przedstawienie pt.: „Czerwony Kapturek poszukuje księcia”. Spektakl cieszył się dużym zainteresowaniem, uczniowie otrzymali gromkie brawa za grę aktorską, a także przekaz, którym były słowa: „Pamiętaj bracie nie umawiaj się na czacie”
Przewodnicząca samorządu uczniowskiego Joanna Skoczylas przedstawiła naszym gościom działalność samorządów szkolnych. Przybliżyła działalność samorządu uczniowskiego, który efektywnie współpracuje z uczniami, nauczycielami, dba o zdrową rywalizację we wszelkich zmaganiach, promuje szkołę, bierze udział w różnych akcjach zawsze niosąc pomoc potrzebującym. Wprowadziła w zagadnienia sejmiku na czele, którego stoi Pani Dyrektor Dorota Cieśla i dba o umiejętności związane z debatą i przedstawianiem własnych propozycji do pracy szkoły. Mówiąc o odpowiedzialności, obowiązkowości i samodzielności przewodnicząca SU pokazała ideę sądu koleżeńskiego, który także funkcjonuje w naszej szkole, zawsze konsekwentnie, ale i sprawiedliwie rozstrzygając spory. Prezentację uczennicy dopełniło powstające drzewo decyzyjne przy współpracy koleżanek: Zofii Kempińskiej, Martyny Olkiewicz, Julii Zaremby oraz Marii Krysztofiak.

Pan Minister Marek Michalak wyraził swoje zadowolenie i ogromny zachwyt z tak efektywnie działających samorządów. Uczniowie byli także ciekawi jak wygląda praca Rzecznika Praw Dziecka i zarzucili pytaniami naszego gościa, który bardzo chętnie udzielał na nie odpowiedzi i miał wspaniały kontakt z dziećmi. Pytania były także skierowane do Pana Prezydenta, który chętnie wspominał swoje lata w szkole, jako uczeń. Przedstawiciele zarówno małego jak i dużego Samorządu podarowali Panu Ministrowi pamiątkowe laurki wykonane przez uczniów naszej szkoły.
Wszyscy uczniowie szkoły otrzymali upominki od Pana Ministra, które będą przypominały wizytę tak ważnej dla nich osoby. Na ręce Pani Dyrektor Pan Marek Michalak złożył prezent dla całej społeczności uczniowskiej – pięknie wydany Kodeks Praw Dziecka.


Po spotkaniu z dziećmi  Rzecznik Praw Dziecka wziął udział w panelu dyskusyjnym z pedagogami ostrowskich szkół. Poruszone zostały tematy dotyczące wspierania rodziny. Dyskusja dotyczyła także nowelizacji „Ustawy o wspieraniu rodziny, systemie pracy zastępczej” trybie umieszczania dzieci w rodzinie zastępczej.