WIOSENNY PRZEGLĄD CHÓRÓW SZKOLNYCH POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI

Data: 31 maja, 2013

W sobotę, 25 maja, w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbył się Wiosenny Przegląd Chórów Szkolnych Południowej Wielkopolski w ramach Programu Ogólnopolskiego Narodowego Centrum Kultury „Śpiewająca Polska”. Otwarcia koncertu dokonali: Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzej Leraczyk oraz Koordynator Regionalny Programu Jerzy Wojtaszek, który wyjaśnił, że „Śpiewająca Polska” to Ogólnopolski Program Rozwoju Chórów szkolnych realizowany przez Narodowe Centrum Kultury przy wsparciu merytorycznym Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans”. Region Południowej Wielkopolski należy do ścisłej czołówki w kraju, pod względem ilości chórów biorących udział w programie. Swoją obecnością zaszczyciła nas Dyrektor Szkoły Dorota Cieśla, która duchowo wspierała występ naszego zespołu. W przesłuchaniach wzięło udział 25 chórów szkolnych: 9 ze szkół podstawowych, 9 ze szkół gimnazjalnych i zespołów szkół oraz 7 ze szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu. Koncert prowadzony był przez Alinę Stefańską. Składał się z dwóch części, na zakończenie których wszystkie zespoły wykonały utwór M. Sewena „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”. Naszą szkołę reprezentował Chór „Gama”, prowadzony przez Irenę Treskę. Chórzyści wykonali dwa utwory dwugłosowe:    

„Kanon wiosenny” –  słowa polskie; Magdalena Melnicka-Sypko;
                                              –  muzyka tradycyjna angielska;
                                              –  aranżacja: Dariusz Kabaciński;
„Przyjaciel wie”      melodia z filmu „Cudowne dziecko” z repertuaru Krzysztofa Antkowiaka;
– słowa: Jacek Cygan;
– muzyka: Krzesimir Dębski

Uważamy, że debiut chóru był bardzo udany. Mamy sporo energii i zapału do dalszej pracy nad nowym repertuarem.  

zdjecie2

Oto kilka słów o nas, zanim powstał chór…

       Od momentu powstania grupa dzieci funkcjonowała jako zespół wokalny „Rozśpiewane Maluchy”, obecna nazwa chóru to  „Gama”. W skład zespołu wchodzą uczniowie klas 1-3 pierwszego etapu edukacyjnego szkoły podstawowej. Każdego roku skład ulega zmianie. W ostatnim czasie dołączyły do grupy śpiewających uczennice klas czwartych. Obecnie chór liczy 35 osób. Zespół bierze udział w uroczystościach szkolnych i środowiskowych oraz konkursach i przeglądach. Na repertuar zespołu składają się utwory o tematyce dziecięcej, młodzieżowej, patriotycznej oraz kolędy. Uzyskujemy czołowe miejsca w kategorii zespołów  i solistów, np. :

– 2004 r. – II miejsce w VI Festiwalu Twórczości Muzycznej Dzieci i Młodzieży „Wesoła pięciolinia” – w kategorii zespołów;

–  2008 r. –    IV Powiatowy Konkurs Piosenki Dziecięcej „Wyśpiewajmy to, co dobre”- III miejsce w kategorii zespołów;

–  2009 r. –    V Powiatowy Konkurs Piosenki Dziecięcej „Wyśpiewajmy to, co dobre”- I miejsce w kategorii zespołów;

 – 2012 r. – XIII Konkurs Amatorskiej Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży o Puchar Starosty Ostrowskiego – nagroda I miejsce w kategorii solistów dla Joanny Skoczylas;

– 2012 r. – XVIII Powiatowy Konkurs Piosenki Dziecięcej „Wyśpiewajmy to, co dobre” – I miejsce
w kategorii solistów dla Marty Kryjom, wyróżnienie dla Agaty Sztukowskiej, II miejsce w kategorii zespołów.

–  2013 r. – XIV Konkurs Amatorskiej Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży o Puchar Starosty Ostrowskiego – nagroda – III miejsce w kategorii solistów dla Agaty Sztukowskiej.

 W ramach programu „Śpiewająca Polska” zamierzamy realizować nowe zadania, poszerzyć repertuar zespołu, pracować nad podniesieniem poziomu artystycznego, wprowadzić elementy śpiewu dwugłosowego.

Uczniowie uczestniczą w zajęciach zespołu wokalnego raz w tygodniu. Chętnie biorą udział w próbach. Reprezentują szkołę podczas uroczystości środowiskowych. Prezentują swoje umiejętności  w konkursach. Praca w zespole sprawia im wiele radości i satysfakcji.