Wielkanoc z Przyrodą

Data: 22 kwietnia, 2014

Dnia 21 IV 2014 roku czyli w Wielkanocny Poniedziałek w Parku Miejskim w Ostrowie odbyła się kolejna wycieczka z cyklu „Wielkanoc z przyrodą”, zorganizowana przez Południowowielkopolską Grupę OTOP, a będąca kolejną edycją cyklu „Ostrowskie Spotkania z Przyrodą”. W spotkaniu tym uczestniczyli również uczniowie klasy 2a wraz z rodzicami, rodzeństwem oraz wychowawczynią.

Wstępem do spaceru była wizyta w Galerii 33 specjalnie otwartej tego dnia dla nas, gdzie odbyło się spotkanie z panią Marią Bielą – artystką ludową. W roku 2012 została ona nagrodzona przez Starostę Ostrowskiego Pawła Rajskiego prestiżową nagrodą „Laur Kultury”. Tematem wystawy była pisanka wielkanocna, ukazana przez artystkę w różnych technikach m.in.: decupage, rytowniczą, malowaną farbami witrażowymi i akrylem, metodą batikową, zdobiona wycinanką itp. Wśród nich były pisanki łemkowskie, huculskie, kurpiowskie, góralskie, zamojskie czy jajka Faberge. Wielkim atutem było omówienie przez panią Marię poszczególnych typów pisanek: ich pochodzenia oraz związków z kulturą ludową różnych rejonów.

Zasadniczą część spotkania stanowił spacer po pobliskim Parku Miejskim. Bez pośpiechu, w spacerowym tempie mogliśmy poobserwować otaczającą nas przyrodę, która pięknie rozkwitła wieloma barwami. Podziwialiśmy kwitnące drzewa i krzewy z kilkudziesięciu rosnących w parku gatunków. Oczarowała nas swym kolorem i zapachem obsypana kwiatem ozdobna jabłoń. Natomiast kwiaty mniszka przyciągały różne owady, m.in. pięknego motyla o trudnej nazwie zorzynek rzeżuchowiec. Obok bujnie rozwijającej się roślinności mogliśmy podziwiać wiele gatunków ptaków oraz ich wiosenne śpiewy. Widzieliśmy oraz słyszeliśmy śpiew kosa, zięby, sikory bogatki i modraszki. Podziwialiśmy głos pierwiosnka oraz dzwońca. Zaobserwowaliśmy pełzacza, kwiczoły, sójkę, szpaki. Nad naszymi głowami dwukrotnie przelatywała pustułka. Do budki lęgowej z pokarmem wlatywały szpaki. Widzieliśmy też kilka gniazd z gołębiami grzywaczami, a na jednym z nich prawdopodobnie już potomstwo.

Przypomnieliśmy sobie również niektóre ciekawe gatunki rosnących w parku drzew: platan klonolistny, glediczja trójcierniowa, pomniki przyrody – lipa i klon srebrzysty, przepięknie prezentujący się buk czy smukłe topole.

Spacerując po parku nie ominęliśmy również stawu, po którym pływały kaczki krzyżówki, łyski oraz mewy śmieszki.

Bardzo dziękuję Ani, Brunowi, Oli, Tosi i Zuzi oraz ich rodzicom i rodzeństwu za obecność oraz chęć poznawania przyrody najbliższej okolicy.