„Wielkanoc z Przyrodą”

Data: 29 marca, 2016

Dnia 28 III 2016 roku, czyli w Poniedziałek Wielkanocny, w Parku Miejskim im. J. Przebendowskiego w Ostrowie odbyła się kolejna wycieczka z cyklu „Wielkanoc z Przyrodą”, zorganizowana przez Południowowielkopolską Grupę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, a będąca kolejną edycją cyklu „Ostrowskie Spotkania z Przyrodą”. W spotkaniu tym uczestniczyło również czworo uczniów z klasy 1a wraz z rodzicami oraz wychowawczynią oraz uczniowie z innych klas naszej szkoły. Obserwowaliśmy ok. 200 ptaków z 14 gatunków, w tym pisklęta krzyżówki i kormorany.
Spotkaliśmy się o godzinie 11.00 przy lokomotywce od strony al. Powstańców Wielkopolskich, by poobserwować otaczającą nas przyrodę, która powoli zaczyna się rozwijać. Spacer rozpoczęliśmy od wizyty nad parkowym stawem. Obserwowaliśmy pływające po nim kaczki krzyżówki, łyski i hałaśliwe mewy śmieszki, w ilości około 80 sztuk. Uczyliśmy się rozpoznawać dorosłe śmieszki od młodych. Pan Paweł opowiedział nam, że cechami rozpoznawczymi młodych są brązowe fragmenty upierzenia na skrzydłach i grzbiecie, pozostałe z maskującego upierzenia piskląt. Najwięcej radości sprawiła wszystkim wycieczkowiczom samica krzyżówki z trzema tegorocznymi pisklętami. Obserwowaliśmy tokujące łyski i ich godowe tańce. Poza tym podziwialiśmy inne ptaki oraz ich wiosenne śpiewy. Widzieliśmy oraz słyszeliśmy: kosy, szpaki, sroki, kawki, ziębę, kwiczoły, sikorę modraszkę przy wejściu do budki lęgowej. Widzieliśmy tokujące gołębie grzywacze, a także gołębia sierpówkę, który znosił patyki na budowę gniazda. Wysoko w górze nad naszymi głowami Sebastian Przybylski zauważył trzy przelatujące kormorany.
Na dłużej zatrzymaliśmy się przy wąskotorowej lokomotywie parowej typu „Las”, o której w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam Piotr Bartz – działacz Klubu Miłośników Kolei w Ostrowie.
Spacer odbył się jako kolejna, 182. edycja cyklu „Ostrowskie Spotkania z Przyrodą”, prowadzonego przez Południowowielkopolską Grupę OTOP we współpracy z Biblioteką Publiczną im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
Bardzo dziękuję Olkowi, Marice, Idze i Miłoszowi z klasy I a, a także uczniom z innych klas: Mateuszowi i Dawidowi Cieszyńskim z klasy IV a i IV b, Szymonowi Łukaszewskiemu z klasy II a oraz ich rodzicom za obecność oraz chęć poznawania przyrody najbliższej okolicy. Wycieczki świąteczne stały się dla nas tradycją i cieszy mnie, że rodzice i dzieci chętnie w nich uczestniczą.