Wielka Gala Integracji! Byliśmy tam…

Data: 23 listopada, 2015

19 listopada uczniowie klas integracyjnych uczestniczyli w 20. Wielkiej Gali Integracji w Warszawie. Uroczystość organizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych odbyła się w Centrum Konferencyjnym Expo XXI.

Jest to największe święto polskiego środowiska osób z niepełnosprawnością, na którym gromadzą się wszystkie osoby, które z pasją i zaangażowaniem zmieniają nasze środowisko na bardziej dostępne i przyjazne. Wielka Gala Integracji była tłumaczona na język migowy i transmitowana na żywo w portalu niepelnosprawni.pl.

Uroczystość odbyła się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy. Witold Trębicki, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta odczytał list od głowy państwa.

Tegoroczną galę, której motywem przewodnim było hasło „Droga na szczyt”, prowadzili:

  • Piotr Pawłowski – dziennikarz i działacz społeczny, założyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Integracja, redaktor naczelny magazynu „Integracja”, prowadzący program „Misja integracja”, redaktor naczelny portalu niepełnosprawni.pl;
  • Magdalena Różczka – aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów polskiego dubbingu, Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF;
  • Artur Andrus – satyryk i dziennikarz, redaktor „Akademii rozrywki” radiowej „Trójki”, poeta, autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy, konferansjer imprez kabaretowych.

Dla dzieci z naszej szkoły i ich rodziców uroczystość ta była niezapomnianym przeżyciem, pokazującym sukcesy ludzi z niepełnosprawnościami, będących dowodem na to, że warto realizować swoje marzenia. Tym bardziej, że gościem specjalnym była Viktoria Modesta, brytyjska modelka, pierwsza bioniczna artystka, która udowodniła, że niepełnosprawność nie musi przeszkadzać w osiąganiu sukcesu. Credo Viktorii brzmi: „Jeśli niepełnosprawni chcą zrobić krok naprzód, to jedyną drogą jest wzbudzenie w społeczeństwie nie litości, ale podziwu, ciekawości, a nawet zazdrości”.

Takim człowiekiem okazał się również Kamil Czeszel – piosenkarz z niepełnosprawnością ruchową, znany z występów na Przystanku Woodstock 2015 i w programie „Mam Talent”. Zachwycił publiczność wykonaniem „Jednego serca” Czesława Niemena i przebojem zespołu Dżem „Sen o Victorii”.

Podczas Wielkiej Gali Integracji podsumowuje się roczne działania podejmowane na rzecz osób z niepełnosprawnością i przyznaje medal „Przyjaciel Integracji” osobom i instytucjom, które podjęły szczególne działania i inicjatywy na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością. W tym roku medal „Przyjaciel Integracji” otrzymali: Związek Banków Polskich, Poczta Polska i Totalizator Sportowy. Wyróżnienie otrzymało Lotnisko im. F. Chopina W Warszawie.

Zespół, który utworem „Optymista” poderwał wszystkie nasze dzieci to tańca to November Project – 11 barwnych  postaci, dla których niepełnosprawność nie stanowi przeszkód we wspólnym tworzeniu muzyki. Ich motto brzmi: „Wszyscy jesteśmy specjalnej troski”. Sześciu członków zespołu to osoby z niepełnosprawnością. Ich muzyka zachwyca brzmieniem, a teksty Włodzimierza „Paprodziada” Dembowskiego – wokalisty zespołu, dają do myślenia. Podczas kolejnej piosenki „Safandułą nie będę” uczniowie z klas integracyjnych Szkoły Podstawowej nr 5 tańczyli już na scenie.

Podczas gali nastąpiło także rozstrzygnięcie trzeciej edycji konkursu „Aplikacje bez barier”. Tegorocznym laureatem została aplikacja mobilna „Tłumacz Migam” , dzięki której osoba niesłysząca może skontaktować się z tłumaczem Polskiego Języka Migowego. Uhonorowano także najbardziej dostępne serwisy internetowe dla osób z niepełnosprawnością. Laureatem drugiej edycji konkursu „Serwis www bez barier” została „Edukacja dla wszystkich” – serwis PZG, oddział w Łodzi oraz Biuro Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Nagrody laureatom wręczały: dziennikarka Anna Popek oraz aktorki Olga Bończyk, Małgorzata Pieńkowska i Grażyna Wolszczak.

Wielką Galę Integracji zamknął wstęp zespołu Sound’n’Grace, który przyciąga uwagę wysokim poziomem muzycznym, jakością aranżacji i wykonań. Muzyczne korzenie grupy, która obecnie liczy ponad 20 wokalistów, to nowoczesny gospel. Dzieci były występem zachwycone, zwłaszcza wspólnie odśpiewaną piosenką „Dach”.

Słowa podziękowań od rodziców i zachwyt dzieci sprawiły, że robi się ciepło na sercu. Dlatego dołożymy wszelkich starań, aby w przyszłym roku pojechać na XXI już Wielką Galę Integracji.