Warsztaty zdobienia pisanek

Data: 28 marca, 2017

W poniedziałek 27 marca klasę 2a odwiedziła Maria Biela – ostrowska artystka tworząca dzieła sztuki inspirowane sztuką ludową. W roku 2012 została ona nagrodzona przez starostę ostrowskiego Pawła Rajskiego prestiżową nagrodą „Laur Kultury”. Pani Maria specjalizuje się w zdobieniu pisanek wielkanocnych za pomocą różnorodnych technik, m.in.: decoupage, rytowniczej, malowanej farbami witrażowymi i akrylem, metodą batikową, zdobionej wycinanką itp. Jej pisanki można oglądać w jedynym w Polsce i Europie Muzeum Pisanki w Ciechanowcu na Podlasiu oraz w zbiorach Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

Podczas spotkania pani Maria omówiła przyniesione ze sobą poszczególne typy pisanek swojego autorstwa: ich pochodzenie oraz związek z kulturą ludową różnych rejonów. Pisanki są używane w obrzędowości i symbolice różnych kultur oraz jako elementy dekoracyjne. Jajo stanowi zalążek nowego życia, stało się więc symbolem odradzającego się życia znanym w wielu kulturach. Zdobienie jajek było już w Polsce znane w X wieku. Z tego czasu pochodzi najstarsza  pisanka znajdująca się w zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, a znaleziona podczas wykopalisk archeologicznych na opolskiej wyspie Ostrówek. Natomiast najstarsze odnalezione pisanki mają aż 5 tys. lat i pochodzą z Asyrii, starożytnego państwa semickiego w północnej Mezopotamii. W Egipcie natomiast podczas pochówku umieszczano pisankę, która miała pomóc zmarłemu w przejściu na drugą stronę życia. Spośród zgromadzonych jak największą furorę wywołało jajo strusia, które jest to największe z jaj składanych przez ptaki i mierzy około 16 cm.

Po wysłuchaniu ciekawostek związanych z historią pisanki, dzieci przystąpiły do samodzielnego zdobienia jajek według własnego pomysłu, a także pod kierunkiem i z niewielką pomocą  naszego gościa.