WARSZTATY – PIERNIKI ŚWIĄTECZNE

Data: 16 grudnia, 2017

Uczniowie klasy Vd  uczestniczyli  w Zespole Szkół Usługowych, w zajęciach mających  na celu przybliżenie  tradycji oraz historii związanej z pieczeniem świątecznych pierników. Warsztaty prowadziły Pani Bogumiła Piec oraz Pani Małgorzata Gawarecka.

Każde dziecko dostało kawałek ciasta, które zgodnie z tradycją zostało przez instruktorów wcześniej przygotowane, a z którego powstały słodkie pierniczki. Nastąpiło uruchamianie zmysłów poprzez wąchanie, smakowanie i ugniatanie ciasta, które stało się plastyczne pod wpływem ciepła dziecięcych rąk. Robienie własnych pierniczków: wałkowanie, wycinanie wybranymi świątecznymi foremkami i ozdabianie bakaliami wg. własnego pomysłu sprawiło  ogromną frajdę  wszystkim uczniom.  Pierniki świąteczne warto piec nie tylko dla ich smaku, ale także dla podtrzymywania tej pięknej tradycji i integracji. Dzieci otrzymały przepis na pierniczki, aby mogły kontynuować działania w rodzinnym gronie. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego niż prawdziwa, pachnąca choinka, udekorowana pierniczkami i ciasteczkami własnego pomysłu.

Wszystkim życzymy pięknych, pachnących Świąt Bożego Narodzenia.             

Uczniowie klasy Vd z wychowawcą Marią Baranowską.