Warsztaty artystyczne w klasie 3a

Data: 16 grudnia, 2017

W radosnym nastroju zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, odbyło się spotkanie uczniów klasy IIIa wraz z rodzicami oraz wychowawczynią Beatą Olszak. Zebraliśmy się w poniedziałkowe popołudnie 11 grudnia, zostawiając na chwilę obowiązki domowe oraz przedświąteczny zgiełk. Postanowiliśmy jednak ten czas spędzić twórczo, zaprosiliśmy więc Marię Bielę – ostrowską artystkę tworzącą głównie dzieła sztuki inspirowane sztuką ludową, członkinię Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego. W roku 2012 została ona nagrodzona przez starostę ostrowskiego Pawła Rajskiego prestiżową nagrodą „Laur Kultury”. Panią Marię dzieci znają już z warsztatów zdobienia pisanek, które odbyły się w naszej klasie w marcu tego roku.

Tym razem celem spotkania było wykonanie przez dzieci oraz rodziców wianka bożonarodzeniowego. Materiałem podstawowym było siano, które dostarczyli nam rodzice Zosi – Lidia i Jacek Sołtysiakowie. Poza tym rodzice we własnym zakresie zorganizowali sobie różne świąteczne dodatki, takie jak szyszki, orzechy, bombki, aniołki, kokardy, tasiemki itp.

Pani Maria objaśniała nam każdy kolejny krok tworzenia wianka, służyła radą oraz pomocą. Pod jej artystycznym okiem powstały naprawdę przepiękne dzieła. Nikomu nie zabrakło inwencji twórczej, każdy wianek wyglądał  inaczej i był jedyny w swoim zwyczaju. Wspólna zabawa pochłonęła zarówno dzieci, jak i rodziców. Wianki dzieci zabrały ze sobą do domu. Niebawem ozdobią ich świąteczne stoły.