W wiekach średnich

Data: 20 czerwca, 2016

Minął już wprawdzie miesiąc odkąd klasa I b integracyjna i II a pozostając w klimacie czasów Mieszka I wybrała się na wycieczkę do grodu kaliskiego na Zawodziu. Niemniej wspomnienia tamtego pobytu wciąż są żywe i za pomocą strony naszej szkoły chcielibyśmy podzielić się nimi.

Było to 17 maja anno domini roku 2016. Pogoda nie była do końca łaskawa dla naszych odkrywców historii ale oni i tak się nie zrażali. W czasie całodziennego pobytu zwiedzili gród poznając jego historię, z fundamentami kościoła i przypuszczalnym grobem Mieszka II Starego. W drewnianym kościele obejrzeli replikę drzwi.  Nurt Prosny uniósł ich łodzią św. Wojciecha , aż w okolice teatru im. W.Bogusławskiego. Była lekcja pisania gęsim piórem i atramentem, strzelanie z łuku, rzuty ziemniakiem jak najdalej się da, przymierzanie strojów wojów Mieszka. Najwięcej jednak zachwytu wzbudziły warsztaty archeologiczne, kiedy nasi  uczniowie zamienili się w badaczy kopiących w ziemi, przesiewających przez sito piasek w poszukiwaniu monet, czyszczących pędzlami i określających pochodzenie danego wykopaliska. Z tej podróży wrócili do szkoły pasjonaci historii, którzy z zachwytem wspominają czas miniony wraz ze swoimi wychowawczyniami: Anna Dorociak, Lucyną Łukomską i Małgorzatą Monetą-Molską.