W Muzeum Piekarstwa w Pleszewie

Data: 7 października, 2013

2 października uczniowie klas III b i IIIC z wychowawcami udali się do Pleszewa do wspaniałego miejsca, jakim jest Muzeum Piekarstwa.

Zostali ciepło przywitani przez gospodarzy tego magicznego miejsca. Podczas pogawędki o celu wizyty, uczniowie przypomnieli sobie czym jest chleb, jakich składników oraz czynności wymaga upieczenie zdrowego, tradycyjnego chleba.

Po pokazie niekonwencjonalnych kształtów bułek, uczniowie przystąpili do formownia swoich wypieków. Każdy uczeń otrzymał porcję ciasta drożdżowego, z którego „wyczarowane” zostały przeróżne cudeńka: ślimaki, pieski, kwiatki i wiele innych.

Kiedy ciasto zostało przeniesione do garowania a następnie do piekarnika, uczniowie oglądali film „Od ziarenka do bochenka”. Film przypomniał nam wszystkim, jakim szacunkiem należy darzyć chleb oraz ile osób jest zaangażowanych w niezwykle trudny proces powstawania chleba, zaczynającą się „od ziarenka”. Następnie dzieci poznawały eksponaty muzealne oraz pamiątki rodzinne właściciela muzeum.

Gdy upieczone bułeczki wróciły do ich twórców, nadszedł czas rozstania. Wielu uczniów zadeklarowało chęć powrotu do muzeum a niektórzy podjęli nawet ważną życiową decyzję o wyborze zawodu piekarza lub cukiernika.