VII ZMAGANIA KLAS INTEGRACYJNYCH POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI W SP5

Data: 23 listopada, 2012

23 listopada – dzięki uprzejmości KS STAL – w hali sportowej przy ul. Kusocińskiego odbyły się VII Zmagania Klas Integracyjnych Południowej Wielkopolski organizowane przez naszą szkołę. Na zaproszenie odpowiedziały zaprzyjaźnione szkoły z Hanulina, Kalisza, Jarocina, Konina oraz dwie placówki z Krotoszyna.

Tegoroczne zmagania – odbywające się pod hasłem „Książka jest niczym ogród, który możesz włożyć do kieszeni” – uroczyście otwarła dyrektor szkoły Dorota Cieśla. Zgromadzonych powitał również Aleksander Ziobro Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu.

Zmaganiom uczniów pełno i niepełnosprawnych oraz ich zabawom przyglądali się także zaproszeni goście: Hanna Kolińska – Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II, Violetta Miszkin – Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz Danuta Skrzypczak –  Kierownik Referatu Oświaty i Sportu.

Każda ze szkół została wcześniej poproszona przez organizatorów o krótką prezentację wybranego utworu literackiego. Dzieci i ich opiekunowie wykazali się ogromną inwencją. Zgromadzeni obejrzeli nie tylko trzyminutową bajkę o Czerwonym Kapturku, pantomimę na motywach Brzydkiego Kaczątka, muzyczną wariację na temat Lenia czy Kaczki dziwaczki, ale również teatrzyk kukiełkowy, a nawet przenieśli się do starożytnej Grecji i odwiedzili bogów na Olimpie, po którym oprowadzał widzów sam Dzeus.

Uczniowie próbowali swych sił w wielu konkurencjach wiążących się z hasłem przewodnim – musieli wykazać się znajomością lektur szkolnych oraz literatury dla dzieci i młodzieży, przysłuchiwali się fragmentom utworów muzycznych z bajek, odgadywali tytuły czytanych utworów. Wielu emocji dostarczały konkurencje plastyczne prowadzone na czas – było to między innymi układanie z puzzli plakatów filmowych czy projektowanie okładki książki „Prosiaczek w kosmosie”.

Nad całością czuwała komisja konkursowa w składzie: Kazimiera Grzegorczyk – nauczyciel bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej nr 5,  Agnieszka Milewska – przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 5,  Paulina Gawrońska – aktorka, reżyser, twórczyni Teatru Ruchu i Pantomimy przy OCK, Mariola Garbarczyk – kierownik biblioteki, filia dla dzieci i młodzieży, Izabela Michalak – przedstawiciel Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II.

W drugiej części atmosferę rozgrzały jeszcze bardziej zmagania sportowe. Drużyny wykazać musiały się nie tylko szybkością i zręcznością, ale i siłą oraz cierpliwością. Ogromne emocje i radość towarzyszyły zwłaszcza przeciąganiu liny – zespoły rywalizowały
zaciekle, mimo, iż każdy z uczestników zmagań wiedział, że w imprezie nie ma przegranych i wygranych – wszyscy są zwycięzcami. Taka bowiem jest idea organizowanych od lat Dni Integracji. Dzieci pełno i niepełnosprawne walczą i bawią się ramię w ramię, pomagając sobie wzajemnie oraz ucząc się tolerancji, otwarcia na drugiego człowieka. Konkurencje sportowe dowiodły, że wózek inwalidzki nie jest żadną przeszkodą w tym, aby wziąć udział chociażby w wyścigach z piłką. Uczniowie dopingowali swoich kolegów i koleżanki niezależnie od tego, na którym miejscu ukończyli wyścig i każdy zawodnik dobiegający do mety witany był tak samo entuzjastycznie.

Podczas całych Zmagań Klas Integracyjnych wszystkich obecnych – dzieci oraz dorosłych – rozśmieszali Protazy, usiłujący nauczyć się żonglować książkami oraz Gerwazy, starający się go od tego pomysłu odwieść. Kolorowi, weseli i niezwykle roztańczeni klauni prowadzili całą imprezę niejednokrotnie wzbudzając salwy śmiechu na sali. Oni też na pożegnanie rozruszali wszystkich uczestników szaloną zumbą i wręczyli nagrody w konkursach plastycznym i literackim, jakie towarzyszyły tegorocznym Dniom Integracji w Szkole Podstawowej nr 5.

Na zakończenie każda z drużyn oprócz wspaniałych upominków otrzymała pamiątkowy dyplom, a także piękny puchar ufundowany przez Radę Rodziców SP 5,  wręczany w imieniu  Jarosława Urbaniaka Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego przez Danutę Skrzypczak Kierownika Referatu Oświaty i Sportu Urzędu Miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego.