Uczniowie SP5 na obozie w Węglowicach

Data: 12 sierpnia, 2014

Uczniowski Klub Sportowy “Piątka” w Ostrowie Wielkopolskim był organizatorem obozu sportowo – profilaktycznego w Węglowicach. Tradycyjnie już w tej małej miejscowości pod Częstochową w dniach: 1-9.08.2014 r. wypoczywały po trudach nauki i aktywności szkolnej dzieci Szkoły Podstawowej nr 5 z Ostrowa Wielkopolskiego. Wspaniała pogoda pomogła w pełni zrealizować zaplanowany program obozu. Uczestnicy mogli realizować się w w kilku dyscyplinach sportowych do wyboru: z koszykówki, siatkówki, piłki nożnej, unihokeja, palanta, piłki siatkowej plażowej. Grano także w badmintona i piłkę wodną na basenie kąpielowym, gdzie odbywały się także inne zabawy, poza opalaniem i kąpielą, czemu sprzyjało piękne słońce i ciepła woda. Urozmaicony teren wokół Węglowic uatrakcyjnił przeprowadzone podchody terenowe.
Ważnym elementem pobytu była edukacja z zakresu profilaktyki uzależnień. Specjalistka z Fundacji Diagolos z Częstochowy, przeprowadziła szereg wykładów dotyczących czekających młodych ludzi zagrożeń. Ciekawe zajęcia, które aktywizowały ich uczestników bardzo im się podobały. Odbyła się także całodzienna wycieczka do Ogrodzieńca i Birowa. Dobrze zachowane ruiny zamku w Ogrodzieńcu były obiektem do zwiedzenia i zakupu pamiątek. W zrekonstruowanej osadzie słowiańskiej Birów, nieopodal zamku, odbyła się lekcja archeologiczna. Bardzo ciekawa historia średniowiecznego grodu przedstawiona przez przewodnika, pomogła młodym ostrowianom zaznajomić się z codziennym życiem osady w tamtym okresie.
W programie obozu były także wycieczki rowerowe po okolicznym terenie. Odbyło się 5 wycieczek. Każda z grup obozowych przynajmniej raz uczestniczyła w takim wyjeździe. Grupa najbardziej zaawansowanych kolarzy pojechała dodatkowo jeszcze raz, do miejscowości Truskolasy. W tej małej miejscowości niedaleko Częstochowy urodził się i wychował znany polski piłkarz Kuba Błaszczykowski. Obecnie Kuba przebywa w Dortmundzie, w którym to mieście gra w klubie Borussia. w Truskolasach mieszka babcia piłkarza – Felicja Brzęczek, która wychowywała Kubę po tragedii rodzinnej jaka spotkała go gdy miał 11 lat. Pani Felicja jest mamą innego znanego piłkarza – Jerzego Brzęczka. Babcia, bardzo aktywna starsza pani, zgodziła się spotkać z naszą grupą rowerową. Długo i ciekawie opowiadała o dzieciństwie, początkach przygody piłkarskiej i kariery sportowej. Zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcia, każdy z uczestników spotkania otrzymał pamiątkowe zdjęcie z oryginalnym podpisem gwiazdy reprezentacji Polski.
Odbyła się także nocna ” ścieżka strachu” na starym cmentarzysku.
W ośrodku w Węglowicach przebywała także grupa koszykarska z Bytomia, z którą nasi uczestnicy zagrali dwukrotnie mecze koszykarskie w dwóch kategoriach wiekowych. Górą byli nasi zawodnicy. Nie udało się natomiast wygrać meczu naszej kadry obozowej wzmocnionej ratownikami z basenu z kadrą z Bytomia. Nieznacznie górą byli przeciwnicy.
Odbyła się także gra terenowa – ślimak oraz spartakiada obozowa, w której rywalizowano w 3 dyscyplinach: pływaniu, biegu terenowym oraz koszykarskim sprawdzianie.
W ostatni wieczór pobytu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek a także wręczenie nagród sportowych i wyróżnień za czystość pokoi. W ostatnim dniu obozu, przed wyjazdem do domów, w Częstochowie na Jasnej Górze, podziękowaliśmy za szczęśliwy pobyt.
Dziękujemy za wsparcie finansowe Wydziałowi Profilaktyki Uzależnień Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.