Uczniowie SP 5 na Europejskich Dniach Ptaków

Data: 7 listopada, 2011

W sobotę 1 października troje uczniów naszej szkoły: Kacper Grząka z klasy Id oraz Julia Grząka i Martyna Zielezińska z klasy IIIa, wraz z nauczycielką Beatą Olszak, wzięło udział w regionalnych obchodach Europejskich Dni Ptaków, czyli wycieczce przyrodniczej wokół zbiornika Piaski-Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim. Wycieczka stanowiła część największej ptasiej imprezy w Europie i na świecie, gdyż w te same dni, we wszystkich krajach, grupy miłośników ptaków wychodzą je wspólnie obserwować i poznawać, a dzieje się to w okresie niezwykłego zjawiska, jakim są jesienne wędrówki ptaków przez całe kontynenty, pokazujące, że ochrona ptaków jest sprawą międzynarodową. Zaobserwowaliśmy 307 ptaków z 22 gatunków. Najliczniejsze były szpaki i kaczki krzyżówki, widzieliśmy też m.in. wodnika, myszołowa, krogulca i gęsi zbożowe. Dzięki ciepłej pogodzie obserwowaliśmy też kolorowe ważki i motyle. Wycieczkę zorganizowała Południowo-wielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, a dzięki jej przewodnikom uczestnicy uczyli się jak rozpoznawać poszczególne gatunki ptaków i owadów. Atrakcją wycieczki była prezentacja znajdującej się przy zbiorniku nowej ścieżki edukacyjnej, złożonej z tablic z fotografiami przyrodniczymi – autorami tych pięknych fotografii są: Janina i Jerzy Bartuzi. Więcej możecie przeczytać na stronie www.pwg.otop.org.pl.