Teatralny Mikołaj

Data: 12 grudnia, 2013

6 grudnia w Mikołajki uczniowie z klasy 4d wraz z wychowawcą panią Marią Baranowską pojechały do teatru “Capitol” we Wrocławiu na spektakl “Zaczarowane podwórko”.

“Zaczarowane podwórko” w reżyserii Jacka Gębury, to pierwszy spektakl teatru tańca dla dzieci w repertuarze wrocławskiego Capitolu, podczas którego zostały wykorzystane wiersze Danuty Wawiłow. To magiczny wehikuł, który przeniósł widzów w zaczarowany świat dzieciństwa, pełen zabaw, beztroski, fantazji i miłości. Poezja w spektaklu zabrzmiała w interpretacji wybitnych aktorów: Jerzego Stuhra, Macieja Stuhra i Edyty Jungowskiej z wykorzystaniem dziecięcego języka, rymowanek i wyliczanek.

Na zaczarowanym podwórku zdarzyło się naprawdę sporo. Zwykłe miejskie podwórko w jednej chwili stało się bezludną wyspą, krainą za siedmioma górami, trzepak żaglowcem oraz nosorożcem na afrykańskiej sawannie, kałuża – wzburzonym oceanem a także źródłem błota na “domowe wypieki”.

Bohaterami spektaklu były dzieci, grane przez dorosłych tancerzy – można było zobaczyć różnorodne formy ruchu scenicznego, począwszy od tańca klasycznego po nowoczesny taniec: hip-hop, rock and roll, salsę, charlestona, taniec jazzowy i disco, w różnych technikach choreograficznych.

Oprócz wierszy Danuty Wawiłow, czytanych spoza sceny (odtwarzanych z płyty CD) podczas spektaklu zabrzmiała także żywa muzyka i dźwięki wydobywane z elementów scenografii. Oryginalne dekoracje, zrealizowane specjalnie na potrzeby tego spektaklu, oraz kolorowe, zabawne kostiumy przyciągnęły uwagę najmłodszych widzów.

Spektakl pozwolił uczniom oderwać się choć na chwilę od codziennych spraw i przenieść się w świat fantazji. Była to również wspaniała okazja do uruchomienia wyobraźni a przede wszystkim wspomnień.