ŚWIĘTO DRZEWA

Data: 9 listopada, 2022

W dniu 30 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w inauguracji XX edycji ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji sadzenia drzew, do której w tym roku po raz ósmy przyłączyło się  miasto Ostrów Wielkopolski. Program objęty jest patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Środowiska. Partnerem strategicznym są Lasy Państwowe. Program od 2007 roku bierze udział w kampanii –„Miliard drzew dla planety” zainicjowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP).Nasza szkoła jest pomysłodawcą i współorganizatorem  programu „Święto drzewa” w naszym mieście . Sadzenie drzew jest jednym z najbardziej opłacalnych, skutecznych i prostych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Jesteśmy częścią Ziemi. Każdy z nas powinien znać i żyć zgodnie z prawami przyrody. Ta planeta jest mała, a nie otrzymaliśmy biletu na inną. Dlatego walka o nią i o ochronę środowiska to nie tylko konieczność, ale warunek przeżycia ludzkości. Dzieci naszej szkoły w tym roku również posadziły symboliczne drzewo. Autorami i wykonawcami tabliczki byli uczniowie Szkolnego Wolontariatu  „Widzimy pomagamy”. Udostępniali oni również informacje  na temat krwiodawstwa w ramach projektu „Ostrowski Dar krwi”. Wielu uczniów skorzystało z możliwości otrzymania sadzonek i wraz z rodzinami sadzili drzewa w swoich przydomowych ogródkach. W trakcie imprezy można było nauczyć się ,jak sadzić i pielęgnować drzewa oraz jak jest ich rola w przyrodzie i gospodarce człowieka od obecnych tam leśników. Były tam również  punkty odbioru plastikowych nakrętek i karmy dla zwierząt. Mieszkańcy Ostrowa pokazali, że mają ogromne serce. Zebrano bardzo dużo nakrętek, dzięki którym chory Kuba będzie mógł kontynuować rehabilitację. Dodając zbiórkę nakrętek w naszej szkole prowadzimy od kilku lat. Poznaliśmy również zwycięzców konkursu ekologicznego „Ostrów mówi –Żyj ekologicznie”. Nagrodzono Emilia Gola.

Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie.

  Koordynator edukacji ekologicznej Maria Baranowska