Spotkanie autorskie z p. Janem Hyjkiem

Data: 20 kwietnia, 2015

20 kwietnia uczniowie klas 5  naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu autorskim z panem Janem Hyjkiem. Temat spotkania: “Człowiek, słowo, literatura, a droga człowieka w projekcji przyszłości, realizacji pragnień i marzeń. Połowa sukcesu to omijanie pułapek, które przeczą szczęściu  i samorealizacji: alkohol, narkotyki, uzależnienie od Internetu, hazardu, zniewolenie przez egoizm”.

Pan JAN HYJEK reprezentuje niezwykle  ciekawą, barwną, wrażliwą i inteligentną osobowość. To można by rzec „człowiek orkiestra”. Debiutował w 1976 r. tekstami satyrycznymi w Programie III Polskiego Radia. Pierwsze piosenki, jako kompozytor, tworzył na przełomie lat 1970-80. Działał w ruchu teatralnym, prowadząc liczne grupy teatralne, wystawiał także własne sztuki. Nie ominął go  kabaret. Idąc śladem ojca od 15 roku życia latał sportowo na szybowcach, a później na samolotach w Aeroklubie Poznańskim. Skakał ze spadochronem. Został technikiem elektronikiem, odbył dwuletnią służbę wojskową w Śremie (był trębaczem pułku) i na poznańskiej Ławicy. Armia, to temat jego pierwszej powieści. Ukończył dzienne studia pedagogiczne (UAM) w Poznaniu. Latał na lotniach, czego nie bez żalu zaniechał. Z Chórem UAM koncertował w kraju i za granicą. Biegacz  i autostopowicz. Miłośnik muzyki poważnej i Tatr. Zamiłowany fotografik. Rzeźbi w drewnie i kamieniu. W swoich książkach opublikował swoje grafiki. Jego prace malarskie/graficzne są treścią okładek książek, fotografie są na okładkach płyt. 12 lat przepracował w szkolnictwie. Realizował swój program telewizyjny. Bywał konferansjerem i wodzirejem. W liceach prowadził wykłady z tematyki prorodzinnej. Uczył tańca towarzyskiego. Po operacji na strunach głosowych rozstał się z zawodem nauczyciela. Obecnie pracuje jako urzędnik samorządowy. Z żoną Teresą wychowuje pięcioro dzieci. Wydał powieści „Nie oglądaj się wstecz” i „Koła czasu”. W 2006r. ukazał się  tomik 101 piosenek „Zbudzone zmilczenia”.

Jan Hyjek jest laureatem kilkunastu konkursów literackich w kategorii prozy i poezji. Otrzymał między innymi wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach na powieść dla dzieci za powieść przygodową „Sporna Śliwka”.

Podczas spotkania w naszej szkole, pan Jan Hyjek w niezwykle bezpośredni i ciekawy sposób, bazując na swoim doświadczeniu,  przekazał naszym uczniom informacje na temat zagrożeń współczesnego świata oraz udzielił prostych rad jak się przed nimi bronić, co robić, aby żyć lepiej, pełniej, jak być po prostu dobrym i szczęśliwym człowiekiem. Spotkanie  to na pewno zapadnie w pamięć i serca  naszych uczniów.