Spacer po mieście.

Data: 10 czerwca, 2022

Dnia 4 czerwca b. r. uczniowie klas IV –VI pod opieką nauczycieli naszej szkoły: pani Iwony Szwarczyńskiej i Kariny Brzykcy wzięli udział w projekcie „Spacer po mieście”.

Po naszym mieście oprowadzał nas pan przewodnik PTTK Maciej Maśliński, który ze swadą odkrywał przed nami minione i współczesne tajemnice naszego miasta.

Zdjęcie pierwsze przedstawia byłą strzelnicę oraz miejsce w którym po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano radioodbiornik, ludzie nie mogli uwierzyć że ze skrzynki może wydobywać się głos, więc myśleli że w drewnianym pudle ukryta jest ludzka głowa; zdjęcie drugie to  dawne kino „Słońce”, o którym pan przewodnik opowiedział ciekawą historię (w Ostrowie funkcjonowały jednocześnie trzy kina i dwa teatry); zdjęcie trzecie przedstawia wieżyczkę ze smokami, które porywały młode dziewczęta; zdjęcie czwarte – Zielony Rynek – dawna dzielnica żydowska i historia Gajgowej; zdjęcie piąte przedstawia lodówkę do której z góry wkładano zakupiony lód; zdjęcie szóste to dawna kuchnia i ciekawy pojemnik na zapałki, który wypatrzył Michał. Na kolejnych zdjęciach możemy zobaczyć też Ostróżki, pan Maśliński opowiedział nam co dokładnie się na nich znajduje; na czterech z ostatnich zdjęć znajdujemy się przy pomniku Rowińskiego, który cieszył się dużym zainteresowaniem z uwagi na najnowszą historię pomnika, którą odkrył przed nami pan przewodnik i która związana jest nierozerwalnie z uchem pana Rowińskiego…

Byliśmy również w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie pracownik muzeum pokazała nam ciekawą wystawę, która przedstawiała historię bajek i ilustracji. Mogliśmy również obejrzeć kuchnię sprzed wielu lat (zdjęcia), która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów.

Mimo niekorzystnych prognoz pogoda nam dopisała (jedynie chwilkę padał delikatny deszczyk) a lody dodatkowo osłodziły nam wycieczkę.

Karina Brzykcy