Skrzydlata Masa Krytyczna

Data: 28 maja, 2017

W piątek 26 maja o godzinie 18.15 z Rynku w Ostrowie Wielkopolskim ruszyła kolumna rowerzystów, czyli kolejna Masa Krytyczna. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na rowerzystów poruszających się po naszych drogach oraz ich bezpieczeństwo ze strony samochodów. Jazda rowerem to wielka przyjemność, a przede wszystkim ekologiczny środek transportu. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjno-Społeczne „Re-Ewolucja”.

Przejazd rowerami rozpoczął się w Rynku, a następnie  ulicami  Ostrowa w kierunku Parku Miejskiego im. Jana Jerzego Przebendowskiego. Wzięło w nim udział ponad 50 rowerzystów. Kolumnie dzielnie „dotrzymywało koła” siedmioro uczniów klasy 2a SP nr 5 w Ostrowie (Amelka, Kinga, Majka, Emma, Antonia, Nikola oraz Antek) z wychowawczynią Beatą Olszak. Każdemu dziecku towarzyszył rodzic-opiekun (w tym druga nauczycielka naszej szkoły Monika Marcinkowska), a dwie odważne mamy dodatkowo na krzesełkach wiozły najmłodszych, zaledwie rocznych, uczestników przejazdu. Łącznie nasza klasowa grupa liczyła aż 17 osób. Nie zabrakło również uczniów z innych klas naszej szkoły – z klasy 3c jechał Jaś Molski z rodziną (w tym trzecia nauczycielka z naszej szkoły – Małgorzata Moneta-Molska), z klasy 5a i 5b odpowiednio Dawid Cieszyński i Mateusz Cieszyński z mamą Emilią. Jak łatwo policzyć, uczniowie „Piątki” z rodzinami stanowili połowę całości uczestników akcji!

Po raz drugi organizatorzy Masy zaprosili jako gościa ostrowskiego ornitologa Pawła Dolatę (współpracującego też z naszą szkołą), a do współpracy Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze, stąd nazwa „Skrzydlata Masa Krytyczna Bis”. Przejazd zakończył się bowiem spacerem po Parku z obserwacjami ptaków. Widzieliśmy m.in. kaczki krzyżówki, łyski z młodymi, trzy gatunki gołębi (gołębie miejskie, grzywacze i sierpówki), trzciniaka, kosa, szpaki. Mieliśmy więc okazję powtórzyć wiedzę z poprzednich wycieczek po Parku.