“Ratujemy i Uczymy Ratować”

Data: 21 czerwca, 2018

Program Edukacyjny “Ratujemy i Uczymy Ratować” i skierowany jest do uczniów klas I-III w szkołach podstawowych. „Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.” (https://www.wosp.org.pl/uczymy-ratowac)

W ostatnim czasie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy prowadzonych przez panią Elżbietę Frąszczak, która przeszła szkolenie z pierwszej pomocy organizowane przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – autora Programu Edukacyjnego “Ratujemy i Uczymy Ratować”. Zajęcia składały się z dwóch części. W części teoretycznej uczniowie obejrzeli film instruktarzowy, w którym Doktor Kręciołek uczył ich właściwego postępowania z osobą poszkodowaną. W części praktycznej każde dziecko wykonywało resuscytację krążeniowo – oddechową na fantomie i układało swoich kolegów w pozycji bocznej ustalonej. Każde dziecko otrzymało książeczkę do nauki pierwszej pomocy oraz symboliczny certyfikat.