Radio Retro

Data: 14 grudnia, 2014

Pod takim tytułem w Muzeum Miasta odbywa się wystawa, którą w piątek 12 grudnia obejrzeli uczniowie klasy 3a wraz z wychowawczynią Beatą Olszak oraz mamami uczniów – Iloną Grzelą i Justyną Wojciechowską. Po wystawie oprowadzała nas Barbara Jarosz – muzealnik.

Eksponaty pochodzą z kolekcji inż. Andrzeja Cieślaka, ostrowianina, pasjonującego się od najmłodszych lat radiotechniką, kolekcjonera radioodbiorników i materiałów związanych z historią radia.

Wystawa przedstawia historię polskiej produkcji radioodbiorników od najwcześniejszych pochodzących sprzed około 90 lat, poprzez odbiorniki z okresu międzywojennego i powojennego, po pierwsze odbiorniki tranzystorowe tzw. koliberki.

Dzieci dowiedziały się, że pierwsze radia mieściły się głównie w restauracjach, a w naszym mieście po raz pierwszy posłuchać go można było w cukierni mieszczącej się przy ul. Wrocławskiej. Obecnie w tym budynku mieści się drogeria Rossman.

Na koniec naszego pobytu w muzeum odwiedziliśmy już po raz drugi „Kuchnię babuni”. Jest to wystawa ukazująca fragment życia codziennego mieszkańców dawnego Ostrowa. W sali, zamienionej na kuchnię z lat 30. ubiegłego wieku, obejrzeliśmy typowe meble, naczynia i sprzęty domowe. Wiele z nich dzieci rozpoznały, i potrafiły nazwać w gwarze wielkopolskiej, np: ryczkę, firlajek, kankę czy wazkę.