Przybliżenie tradycji górniczej

Data: 8 grudnia, 2014

Z okazji Święta Górników – 04.12 im. Świętej Barbary, patronki Górników,  w dniu 05.12.2014 r.  klasa III D z opiekunem  Elżbietą Skrzypek gościła przedstawiciela Górników w Koninie p. Andrzeja Świentczaka, starszego dyspozytora ruchu zakładu górniczego KWB Konin.

W trakcie spotkania dzieci poznały krótką historię kopalni  Konin, obejrzały film dotyczący pracy górnika w kopalni odkrywkowej, oglądały zdjęcia, pracujące tam maszyny, sposoby i cel wydobywania węgla oraz tereny kopalniane. Wskazano także sposoby rekultywacji terenów po zakończonych pracach.  Podczas wizyty dzieci uzyskały również informacje o wzorze godła, piórach i ich kolorach. Zapoznały się ze stopniami górniczymi, wzorami mundurów, szpad górniczych i odznak stopni. Duże wrażenie na uczniach wywarło zobaczenie górnika w pełnym mundurze galowym. Wielką radość sprawiła im możliwość przymierzenia nakrycia głowy górnika – czako. Na pamiątkę w klasie pozostawiono znalezione podczas prac w kopalni małe bursztynki.