Praktyczna lekcja podróżowania

Data: 2 kwietnia, 2017

Uczniowie klasy IV c Szkoły Podstawowej nr 5 uczestniczyli w dość nietypowej wycieczce-lekcji. Udali się oni na wyprawę, która miała zapoznać ich z różnymi środkami transportu, z jakich korzystamy w Polsce.

I tak młodzi podróżnicy wyjechali z Ostrowa autokarem do Wrocławia na tamtejsze lotnisko. W Porcie Lotniczym Wrocław mieli możliwość poznania procedur jakie obowiązują pasażerów przygotowujących się do wylotu. Nie była to sucha nauka gdyż każdy z nich miał okazję przejść odprawę, sprawdzanie bagażu (wcześniej dowiedzieli się co można, a czego nie można zabrać do samolotu), a wszystko dlatego, że za chwilę wsiedli do samolotu lecącego z Wrocławia do  Warszawy. Lot trwał krótko, ale był niezapomnianym przeżyciem dla małych pasażerów. Po zwiedzeniu Lotniska Chopina w Warszawie, czyli popularnego „Okęcia”, uczniowie mieli okazję poznać kolejny środek transportu – warszawską Szybką Kolej Miejską (SKM), którą udali się do centrum Warszawy pod sam Pałac Kultury i Nauki. Po krótkim spacerze przyszła kolej na następną podróż, tym razem  metrem, które zawiozło wszystkich do Centrum Nauki Kopernik. Tam „mali naukowcy” zgłębiali różne tajniki otaczającego nas świata. Następnie uczestnicy wycieczki udali się na pobliski przystanek, skąd miejskim autobusem udali się na relaks do FunEscap. Rozrywka polegała na zabawie w jednym z tematycznych pokoi i rozwiązywaniu szeregu zagadek logicznych i zręcznościowych, przy których konieczna była praca w grupie oraz dobra komunikacja, aby w efekcie wydostać się z zamkniętego pomieszczenia w określonym czasie. Emocji przy tym było sporo. Następny punkt wycieczki stanowiło zwiedzania warszawskiej Starówki, na którą uczniowie dotarli komunikacją miejską i obowiązkowe zdjęcie pod Kolumną Zygmunta. Dworzec Centralny był kolejnym wyzwaniem, a konkretnie:  rozkład jazdy pociągów, jak go czytać i na który peron się udać, by wsiąść do właściwego pociągu. Do Ostrowa wszyscy wrócili szybką koleją Intercity. Podróż do domu minęła szybko, nie zabrakło przy tym rozmów z pracownikami kolei – konduktorami.

Uczniowie wrócili do domów bardzo zadowoleni i pełni wrażeń, gdyż był to bardzo długi dzień, który w pozostanie w ich pamięci na długo. Większość z nich po raz pierwszy leciała samolotem, a dla wielu również podróż pociągiem była pierwszą w życiu. Wyjazd był zatem praktyczną lekcją podróżowania, ale i samodzielności, a zdobyte w ten sposób doświadczenia wydają się nieocenione.

Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia była wychowawczyni klasy pani Izabela Hipp.