Poznajcie Ostrów

Data: 2 kwietnia, 2022

Pod takim hasłem w czwartek 17.03 odbył się specjalny spacer  dla 6 dzieci z Ukrainy, uczęszczających do naszej szkoły (w tym świeżych uchodźców wojennych z Kijowa) i dwojga ich rodziców, by pomóc im zaaklimatyzować się w mieście. Pokazaliśmy miejsca dobre na spacer i zabawę: Park Miejski i Ogródki Jordanowskie. W Parku Miejskim oglądaliśmy krzyżówki, łyski i mewy śmieszki. Duże zainteresowanie dorosłych wzbudził fakt, że na podstawie odczytów obrączek wiemy, że Ostrów jest miejscem odpoczynku śmieszek wędrujących między Ukrainą a zimowiskami na zachodzie Europy. Obejrzeliśmy konkatedrę św. Stanisława Biskupa i rynek. Po Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oprowadził nas sam dyrektor Witold Banach, za co dziękujemy! Odwiedziliśmy m.in. uliczkę, kawiarnię i salkę kinową międzywojennego Ostrowa i wystawę muszli z kolekcji Piotra Maślińskiego. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe muszelki, a także pamiątki z Urzędu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Starostwa Powiatowego w Ostrowie. Przewodnikiem był Paweł T. Dolata z WTPK, opiekunem grupy Beata Olszak, a tłumaczem Maxim Kernadzhuk.