Powitanie wiosny w Kaliszu – w teatrze i nad Prosną

Data: 24 marca, 2013

Klasy Ia oraz Id wraz z wychowawczyniami Beatą Olszak i Elżbietą Skrzypek oraz mamami – Justyną Wojciechowską oraz Agnieszką Zielińską – przywitały wiosnę w nietypowy sposób, a nawet dwa.

Dnia 21 marca pojechaliśmy do Kalisza, aby w tamtejszym Teatrze im. W. Bogusławskiego obejrzeć sztukę pt. „Piotruś Pan”. Była to nasza pierwsza wizyta w teatrze, dlatego emocje towarzyszyły dzieciom już od momentu wejścia do autokaru. Scenariusz przedstawienia oparty jest na znanej od stu lat książce Jamesa Matthew Barriego „Przygody Piotrusia Pana”, której akcja rozgrywa się w krainie dziecięcej szczęśliwości – Nibylandii. Tytułowy bohater to chłopiec, który nigdy nie dorasta, i wraz z wróżką Dzwoneczkiem jest przewodnikiem po tajemniczej krainie oraz sprawcą niewiarygodnych przygód. Spektakl bardzo spodobał się dzieciom, o czym mogły świadczyć ich żywe reakcje na wydarzenia na scenie. Najbardziej podobali się: Piotruś Pan oraz jego towarzyszka, a także – mimo złego charakteru – kapitan Hak i piraci.

Po skończonym spektaklu udaliśmy się nad przepływającą przy samym teatrze Prosnę, aby obserwować tam ptaki wodne. Pomagał nam w tym Paweł Dolata – lider Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Najwięcej było kaczek krzyżówek – dowiedzieliśmy się, jak rozróżnić barwnego samca od brązowej samiczki, oraz dlaczego są one tak różne. Rarytasem dla wszystkich była niewielka kaczka mandarynka, która na wolności żyje w Chinach, ale ta akurat była uciekinierem z hodowli. Największe wrażenie zrobił na dzieciach łabędź niemy – symbol piękna i najcięższy z ptaków Polski. Po zakończonych obserwacjach wsiedliśmy do autokaru, by udać się w drogę powrotną do domu.