Pomoc dla potrzebujących – wolontariat SP 5

Data: 13 kwietnia, 2015

              W Szkole Podstawowej nr 5 od 10 lat działa Szkolny Wolontariat „Pomocna Dłoń” i Koło PCK. Najważniejszymi zadaniami tych organizacji jest niesienie pomocy potrzebującym w myśl zasady, że „nie trzeba być bogatym, aby pomagać innym” oraz krzewienie idei humanitaryzmu i bezinteresownej pomocy na rzecz drugiego człowieka. Jest to pomoc zarówno osobom indywidualnym, jak i zorganizowanym ośrodkom. Do wolontariatu należą uczniowie i rodzice obecnych uczniów oraz absolwentów. W okresie Świąt Bożego Narodzenia przy współpracy z księdzem wikariuszem Marcinem z parafii NMP Królowej Polski organizowana jest akcja „Szlachetne Serce”, czyli pomoc świąteczna w postaci paczek dla najuboższych dzieci zamieszkujących na terenie parafii. W tym samym czasie członkowie Koła PCK przeprowadzają na terenie szkoły akcję „Uśmiech pod choinkę”. Inicjatywa ta polega na zbiórce produktów żywnościowych, które przekazywane są do Biura Zarządu Rejonowego PCK. Natomiast dary w postaci słodyczy, gier, puzzli i zabawek trafiają do podopiecznych pani Marty Pawlak z oddziału rehabilitacyjnego dla dzieci przy ulicy 3 Maja w Ostrowie Wielkopolskim. W okresie Świąt Wielkanocnych celem wolontariatu jest zorganizowanie pomocy dla wybranego ośrodka. Rok temu była to zbiórka darów dla Domu Samotnej Matki w Słupcy. Tegoroczna akcja to pomoc dla Dzieci Słabowidzących i Niewidzących z Ośrodka w Borzęciczkach. Dary zbierane były zarówno na terenie Szkoły Podstawowej nr 5, jak i na terenie parafii NMP Królowej Polski. Uczniowie z klasy IV a z wychowawcą zrezygnowali ze swoich paczek świątecznych i słodkie upominki przekazali dzieciom z ośrodka w Borzęciczkach. Również Szkolne Koło PCK, jak co roku w okresie przedświątecznym, w ramach szkolnej akcji „Wielkanocny Zajączek” ogłosiło zbiórkę żywności oraz słodyczy dla najbardziej potrzebujących. Zebrane dary zostały przekazane do Biura Zarządu Rejonowego PCK w Ostrowie Wielkopolskim.