Pokaz arborystytki alpinistycznej

Data: 12 czerwca, 2017

W piątek 9 czerwca miała miejsce na podwórzu naszej szkoły nietypowa lekcja. Na zaproszenie wychowawcy Beaty Olszak, uczniów klasy IIa odwiedzili arboryści alpinistyczni: Bartłomiej Dombrowski, Tomasz Franikowski (właściciel firmy eXplorer z Ostrzeszowa, zajmującej się pielęgnacją i wycinką drzew, posiadającej certyfikat European Treeworker) i Leszek Kwiasowski (właściciel firmy Tree Worker z Biskupic Ołobocznych o podobnym profilu). Dodatkowo panowie Leszek i Tomasz są instruktorami Wielkopolskiej Szkoły Arborystyki.

Z gośćmi spotkaliśmy się przy szkolnych drzewach. Tam pan Leszek opowiedział dzieciom w przystępny sposób, na czym polega ich praca. Dowiedzieliśmy się, że arboryści (od łacińskiego słowa arbor, oznaczającego drzewo) przede wszystkim zajmują się pielęgnacją drzew – zarówno młodych, jak i starodrzewu. Czasami ratują drzewa pomnikowe, którym grozi całkowite zniszczenie. Stosują przy tym metody alpinistyczne, przy użyciu odpowiedniego sprzętu, który nam zaprezentowali: lin, uprzęży alpinistycznych, specjalistycznych pił. Pracują też przy wycince drzew w miejscach trudnodostępnych.

Panowie zademonstrowali dzieciom prace na wysokościach, oczyszczając z martwych gałęzi dwa przyszkolne drzewa. Następnie odegrali scenkę, w której jeden z nich wysoko na drzewie „złamał nogę” i musiał zostać „ściągnięty” na ziemię przez swojego kolegę. Takie sytuacje mogą się zdarzyć naprawdę, dlatego arboryści muszą posiadać odpowiednią wiedzę oraz umiejętności dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Na koniec w podziękowaniu każdy z nich otrzymał od uczniów zestaw własnoręcznie wykonanych przez nie rysunków z arborystami w czasie pracy, które bardzo im przypadły go gustu.