Planszówkowa Misja Ostrów

Data: 28 marca, 2017

Gry planszowe zajmują w naszej szkole bardzo ważne miejsce. Nie tylko dlatego, że dzieci je uwielbiają. Są one doskonałym narzędziem w edukacji. Uczą myślenia strategicznego, rozwijają kreatywność i integrują grupę. Gry planszowe sprawiają, że ludzie zbliżają się do siebie i poznają wzajemnie. Nic tak dobrze nie uczy pracy w grupie jak gry kooperacyjne, gdzie każdy członek drużyny może przesądzić o zwycięstwie lub porażce.
Te i wiele innych korzyści związanych z obcowaniem z grami planszowymi sprawiły, że postanowiliśmy jeszcze mocniej zaangażować się w przedsięwzięcia, które są z nimi związane.

Z racji ogromnej popularności gier planszowych, postanowiliśmy w naszej szkole rozpocząć projekt edukacyjny pt. „Planszówkowa Misja Ostrów”. Jest to pierwszy etap naszych działań, mających ostatecznie doprowadzić do powstania gry planszowej, która będzie promowała naszą szkołę i Miasto Ostrów Wielkopolski.

Twórcy projektu, p. Izabela Gołdyn i p. Arkadiusz Maj, wybrali grupę śmiałków, którzy będą przez najbliższe miesiące współpracować, ucząc się w jaki sposób tworzy się gry planszowe. Drużyna została wyłoniona spośród uczestników konkursu zorganizowanego dla uczniów drugiego etapu edukacyjnego naszej szkoły.

Tworzenie gier planszowych nie jest łatwym zadaniem, dlatego potrzebowaliśmy pomocy specjalisty. Udało nam się zaprosić do współpracy Łukasza „Wookiego” Woźniaka, który odpowiedział na nasze zaproszenie. „Wookie” jest człowiekiem, który idealnie nadaje się do roli naszego przewodnika. Posiada bogate doświadczenie jako gracz i recenzent gier planszowych. Jednak przede wszystkim jest on projektantem nowoczesnych gier planszowych, które zyskują coraz większą popularność.

W pogodne piątkowe popołudnie 24 marca 2017 roku odbyło się bardzo nietypowe spotkanie. Naszą szkołę odwiedził Łukasz „Wookie” Woźniak, który przybył, aby poprowadzić warsztaty dotyczące gier planszowych.  Głównym tematem spotkania był proces tworzenia współczesnych gier planszowych.

Uczestnicy projektu „Planszówkowa Misja Ostrów” mieli niepowtarzalną okazję do tego, by spędzić kilka godzin z człowiekiem, który ze swojej planszówkowej pasji uczynił sposób na życie. Ten czas został wykorzystany bardzo skrupulatnie. Spotkanie zostało podzielone na trzy części. Pierwsza, wykładowa część, została przeznaczona na krótką prezentację Łukasza Woźniaka dotyczącą początków jego kariery projektanta gier planszowych. Dodatkowo został poruszony temat najważniejszych elementów składających się na dobrą grę. Kolejną fazą spotkania były rozgrywki między uczniami, podczas których każdy gracz musiał zastanowić się nad wadami i zaletami zastosowanych mechanik i pomysłów klimatycznych. W trakcie ostatniego etapu, uczestnicy warsztatów wspólnie z prowadzącym dyskutowali na temat możliwych koncepcji gry o naszej szkole i mieście. Każdy uczeń mógł zaproponować swój pomysł i poddać go pod konstruktywną krytykę całej grupy.

Koordynatorzy projektu, p. Izabela Gołdyn i p. Arkadiusz Maj, powodzenie i atrakcyjność warsztatów mierzyli na podstawie uśmiechów i poziomu rozemocjonowania uczestników spotkania. Według ustanowionej skali, udało nam się po raz kolejny sprawić, że uczniowie oprócz dobrej zabawy, wynieśli z warsztatów mnóstwo wiedzy i inspiracji na kolejne tygodnie pracy  w ramach naszego planszówkowego projektu.

Kolejne spotkanie „Planszówkowej Misji Ostrów” odbędzie się w piątek 31 marca i zapewni nam mnóstwo dobrej zabawy – przygotowujemy bowiem wieczór z grami planszowymi! Z radością zawiadamiamy również, że 7 kwietnia 2017 roku po raz drugi odwiedzi nas Łukasz „Wookie” Woźniak. Tym razem więcej czasu poświęcimy na część warsztatową, podczas której będziemy projektowali kolejne elementy naszej wspólnej gry planszowej promującej naszą szkołę i miasto.