Piękno przyrody w Dolinie Baryczy

Data: 16 marca, 2017

Uczniowie klasy 2a od września 2016 roku systematycznie realizują innowację pedagogiczną zatytułowaną „Poznajemy przyrodę Ostrowa Wielkopolskiego oraz jego okolic”. W jej ramach odbyło się do tej pory po kilka wycieczek i spotkań z przyrodnikami, zaś uczniowie obserwowali ptaki na stronach internetowych www.bociany.ec.pl, www.ptaki24.pl oraz www.lasy.gov.pl, realizowali miniprojekt „Co słychać w ptasich stołówkach?”, prowadzili zeszyty obserwacji ptaków.

We wtorek 14 marca mieliśmy szczęście gościć kolejną ciekawą osobę, związaną z przyrodą naszego regionu, z kręgu powstającego Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego. Klasę odwiedził Łukasz Wróbel – fotografik przyrody oraz jej wielki pasjonat. Panu Łukaszowi towarzyszyła żona  – Maria, która również podziela  przyrodnicze zainteresowania męża.

Na początku naszego spotkania prelegent opowiedział dzieciom, skąd wzięła się jego miłość do przyrody. Dowiedzieliśmy się, że zainteresowania te zaszczepił w nim dziadek, który już od najmłodszych lat, zabierał go z sobą na wycieczki do lasu. Z czasem obserwacja przyrody zamieniła się w chęć dokumentowania i utrwalania na zdjęciach  jej niezwykłych momentów. Pan Łukasz zapoznał dzieci z narzędziami potrzebnymi do wykonania profesjonalnej fotografii, np. aparat fotograficzny z odpowiednim obiektywem, statyw, specjalne składane krzesełko, sieci maskujące. Opowiedział o przygodach, jakie go spotkały podczas fotograficznych wypraw.

Uczniowie dowiedzieli się, że w celu wykonania fotografii dokumentującej np. rykowisko jeleni, należy wybrać się w teren bardzo wcześnie rano – około czwartej. Jednak warto poświęcić się dla tych niesamowitych chwil.

Uwieńczeniem naszego spotkania była prezentacja zdjęć autorstwa pana Łukasza, które wywołały zachwyt wśród dzieci. Na zakończenie uczniowie wręczyli  gościom własnoręcznie wykonane rysunki, przedstawiające przyrodę widzianą ich oczami.