Ostrowskie Święto Drzewa

Data: 28 października, 2016

„Czarodziejskie Drzewo”, kilkanaście zasadzonych drzew, kilka tysięcy wydanych sadzonek oraz wiele atrakcji towarzyszyło tegorocznym obchodom Święta Drzewa zorganizowanym w Ostrowie przez Urząd Miejski wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 5 i Nadleśnictwem Antonin.

Po raz drugi Park 600-lecia był miejscem organizacji ostrowskich obchodów Święta Drzewa, które odbyło się w niedzielę 23 października. Licznie zgromadzonych mieszkańców miasta powitała prezydent miasta – Beata Klimek prezentując statuetkę „Czarodziejskie Drzewo” i podkreślając, że jest to nagroda dla wszystkich ostrowian zaangażowanych w akcję sadzenia drzew. „Czarodziejskie Drzewo” to wyróżnienie przyznawane przez Klub „Gaja”, który od 2003 roku organizuje w październiku Święto Drzewa, a uznanie w oczach organizatorów miasto Ostrów zyskało za organizację poprzedniej edycji tej pożytecznej akcji.


Po oficjalnej inauguracji przystąpiono do sadzenia drzew, a tym razem w rolach głównych wystąpiły przedszkolaki. Najpierw wspólnie z władzami miasta najmłodsi ostrowianie zasadzili okazałego buka, a następnie każde z przedszkoli zajęło się sadzeniem swojego drzewa.

Czynność ta sprawiła niemałą frajdę tak dzieciom, jak i towarzyszącym im dorosłym, a kiedy drzewka zostały skrupulatnie obsypane ziemią przyszedł czas na wspólne zdjęcia i wspólną zabawę. Prym na tym drugim polu wiódł Klaun Czesio, którego wszędzie było pełno, a gdy trzeba było, kierował nawet ruchem aut na placu… Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z drzewkami przygotowanymi przez Nadleśnictwo Antonin, a wydawanymi sprawnie przez ostrowskich harcerzy ze 131 LDH wraz z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. Aż 4 tysiące sadzonek przygotowanych przez leśników sprawiło, że nikt nie odszedł stamtąd z pustymi rękami. O oprawę artystyczną imprezy zadbali młodzi artyści z SP 5, a na poszczególnych stoiskach można było zapoznać się nie tylko z życiem drzew, ale i leśnych zwierząt, ptaków i… owadów.

Impreza była również okazją do wsparcia sympatycznego Kuby. W ramach wspierania jego leczenia i rehabilitacji, rodzice Kuby od kilku lat zbierają plastikowe nakrętki, a wsparcie jakie otrzymują na tym polu m.in. ze strony SP 5 pozwala skutecznie pokonywać kolejne etapy w zmaganiach z chorobą, której doświadczył młody ostrowianin. Jak objaśniał Klaun Czesio dzieciom w trakcie zabawy… nakrętkami, potrzeba ich aż 200 by uzbierać 1 kilogram, a na roczne leczenie Kuby potrzeba 10 ton nakrętek! Wszystkich którzy chcieliby pomóc w tej akcji, prosimy o gromadzenie nakrętek i dostarczenie ich do SP 5 na ul. Grabowską.

 

Przy okazji Święta Drzewa warto podkreślić rolę pani Marii Baranowskiej z SP 5, która od wielu już lat propaguje w swoim środowisku różnorodne akcje związane z życiem w zgodzie z przyrodą, a może liczyć na tym polu na duże wsparcie ze strony Nadleśnictwa Antonin oraz osobiste zaangażowanie Tomasza Rychlika – zastępcy nadleśniczego. Jeśli do tego dodać pomoc Wydziału Ochrony Środowiska UM z panią naczelnik Kariną Wicenciak, to możemy być pewni, że w Ostrowie wyrośnie jeszcze nie jedno „czarodziejskie drzewo”.

materiał: Tuba Ostrowa Wielkopolskiego