Ogólnopolskie Igrzyska Szkół Podstawowych w Szachach

Data: 18 maja, 2015

W dniach 11-14 maja drużyna reprezentująca naszą szkołę wzięła udział w Ogólnopolskich Igrzyskach Szkół Podstawowych w Szachach, które odbywały się w Ustroniu. W  skład grupy weszli: Adrianna Jędras, Nikodem Pabiszczak, Bartosz Michalski, Paweł Szukowski, a zawodnikiem rezerwowym był Igor Cieślak. Opiekę nad reprezentacją sprawowała p. Maria Juśkiewicz.

Mistrzostwa zostały rozegrane systemem szwajcarskim drużynowym na dystansie 11 rund, a drużyny kojarzono komputerowo. Reprezentacja szkolna składała się z 4 zawodników – 3 chłopców grających na szachownicach 1 – 3 oraz 1 dziewczynki grającej na szachownicy 4. Tempo gry ustalono na 15 minut + 15 sekund na każde posunięcie zawodnika. Do zawodów po eliminacjach wojewódzkich zakwalifikowało się 36 szkół z całej Polski.

Po trzech dniach zmagań szachowych nasza drużyna zajęła 16 miejsce.  Natomiast Adrianna Jędras wywalczyła 2 miejsce w swojej kategorii nagrodzone srebrnym medalem, pucharem i dyplomem uzyskując taką samą liczbę punktów jak zawodniczka klasyfikowana na 1 miejscu. Jednak o takiej kolejności zawodników przesądził lepszy wynik drużyny, w której składzie była konkurentka Adrianny.

Należy podkreślić, że organizacja igrzysk stała na bardzo wysokim poziomie, gdyż organizatorzy doskonale zabezpieczyli zawody nie tylko od strony techniczno – merytorycznej, ale również zadbali o dobre samopoczucie zawodników udostępniając basen, boiska sportowe, stoły do ping – ponga, bilard i tak organizowali rozgrywki, by wygospodarować czas na spacer po najbliższej okolicy.